Na srečanju pri nemškem kanclerju Friedrichu Merzu so najpomembnejša nemška podjetja predstavila načrte za investicije v vrednosti več kot 600 milijard evrov, ki jih nameravajo vložiti v Nemčijo do leta 2028. Poleg velikega finančnega vložka so podjetja izrazila tudi upanje, da bo država z reformami izboljšala investicijsko okolje.
Več kot 60 podjetij, med njimi tudi največja nemška banka Deutsche Bank in industrijski gigant Siemens, je prejelo podporo za pobudo “Narejeno za Nemčijo” (Made for Germany), ki vključuje investicije v nova industrijska območja, tovarne, raziskave in razvoj ter modernizacijo infrastrukture.
Kancler Merz je po srečanju poudaril, da se Nemčija vrača kot gospodarska moč. Zasebni kapital lahko po njegovih besedah močno okrepi javne investicije, ki so nedavno dobile dodatno spodbudo s posebnim skladom v višini 500 milijard evrov, namenjenim izboljšavam prometne infrastrukture, energetskih omrežij, digitalizacije in raziskav. “Želimo sprostiti ta potencial in sprožiti nadaljnjo rast,” je dejal in pozval k strukturnim reformam, ki bodo podjetjem omogočile lažji dostop do sredstev ter večjo gotovost poslovanja.
Vodstvo največjih podjetij je soglašalo, da morajo državni ukrepi iti z roko v roki z blažjo regulativo in več svobode za podjetja. Direktor Deutsche Bank Christian Sewing je izpostavil, da nova vlada napreduje na poti k rasti in konkurenčnosti, medtem ko je Siemensovo vodstvo pozvalo k tesnejšemu sodelovanju med politiko in gospodarstvom za uspešno izvedbo načrtovanih vlaganj.
Nemčija, največja evropska ekonomija, se je po pandemiji in izbruhu vojne v Ukrajini soočala z velikimi izzivi, kot so visoka inflacija, rast cen energije in vse večja mednarodna konkurenca.
Preberite več:
V zadnjih dveh letih je bila država večinoma v recesiji, zato je novo vodstvo pod Merzom zdaj postavilo gospodarstvo na vrh svojega seznama prioritet. Med drugim so v parlamentu sprejeli obširen paket davčnih olajšav v vrednosti več milijard evrov, s katerim želijo spodbuditi investicije in dvigniti gospodarsko rast.