Nemški izvoz februarja narasel, čeprav proizvodnja še vedno upada

Shipping containers
Foto: Unsplash

Nemški izvoz je februarja letos zaradi povečanja povpraševanja iz ZDA presegel pričakovanja, saj so kupci v pričakovanju novega kroga uvoznih carin hiteli z naročili, ki jih je napovedala vlada predsednika Donalda Trumpa. Hkrati je industrijska proizvodnja v Nemčiji vseeno upadla, kar kaže, da največje gospodarstvo evroobmočja še naprej trpi.

Nemški izvoz je februarja zrasel za 1,8 odstotka v primerjavi s prejšnjim mesecem, kažejo v ponedeljek objavljeni podatki nemškega Zveznega statističnega urada. Strokovnjaki, ki jih je anketiral Reuters, so pričakovali rast v višini 1,5 odstotka. Uvoz se je prav tako povečal, in sicer za 0,7 odstotka v primerjavi z januarjem.

Večina nemškega izvoza je šla v ZDA, in sicer za 8,5 odstotka več kot januarja, saj so naročila pred napovedanimi Trumpovimi carinami močno narasla. Carine, ki jih je ameriški predsednik Donald Trump napovedal v četrtek – med drugim 20-odstotni davek na celoten uvoz iz EU – bi lahko močno prizadele nemško industrijo. ZDA so bile za Nemčijo največji trgovinski partner v letu 2024, medsebojna trgovinska izmenjava pa je znašala 253 milijard evrov.

“Že zdaj, ko sploh še ne vemo, ali bodo podjetja te nove dajatve prenesla v stroške in cene za končne kupce, ali kako bo ameriško povpraševanje reagiralo na višje cene, je jasno, da bo izvozno usmerjeno gospodarstvo, kot je nemško, zaradi trgovinske vojne utrpelo škodo,” je za Reuters dejal Carsten Brzeski iz oddelka za makroekonomske analize pri banki ING.

Nemški trgovinski presežek je februarja znašal 17,7 milijarde evrov, kar je več kot januarja (16,2 milijarde evrov), a manj kot februarja 2024, ko je znašal 22,6 milijarde evrov. Izvoz v druge države EU se je na mesečni ravni povečal za 0,5 odstotka, izvoz v države zunaj EU pa za 3,2 odstotka.

Nemška industrijska proizvodnja je februarja upadla bolj, kot so analitiki pričakovali – za 1,3 odstotka v primerjavi z januarjem. Analitiki, ki jih je anketiral Reuters, so napovedovali padec v višini 0,8 odstotka. “Upi, da bo industrija doživela pozitiven preobrat, se zdaj spreminjajo v razočaranje,” je dejal Cyrus de la Rubia, glavni ekonomist pri Hamburg Commercial Bank.

Po napovedi ameriških carin se zdi, da so možnosti za hitro okrevanje v tem sektorju majhne, še posebej ob dejstvu, da se bo povečal pritisk konkurence iz drugih držav, ki se prav tako soočajo z večjimi ovirami za vstop na ameriški trg, meni De la Rubia. Na letni ravni je bila proizvodnja februarja 2025 za 4,0 odstotka nižja kot februarja 2024. Nemška industrijska proizvodnja je še vedno približno 10 odstotkov pod ravnjo izpred pandemije, skoraj pet let po izbruhu covida-19.

Industrijska naročila so februarja stagnirala, kar pomeni, da povpraševanje ostaja šibko. Napovedane višje javne izdatke za obrambo in infrastrukturo s strani nemške vlade ni pričakovati še vsaj nekaj mesecev, zato se zdi, da se bo nemška industrijska proizvodnja v prihodnjih mesecih ponovno zmanjševala, je dejala Franziska Palmas, višja ekonomistka za evropske analize pri Capital Economics.

“Vse skupaj pomeni, da so se kratkoročni obeti za nemško gospodarstvo po obdobju optimizma glede fiskalne politike znova poslabšali,” je zaključil Brzeski.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji