Pričakovanja nemških potrošnikov so se pred začetkom maja izboljšala, saj po sklenitvi kolektivne pogodbe v javnem sektorju in z okrepljeno naklonjenostjo potrošnji pričakujejo tudi višje dohodke, kaže raziskava skupine GfK in Nürnberškega inštituta za tržne odločitve (NIM).
Indeks razpoloženja potrošnikov za maj kaže nepričakovano izboljšanje, s porastom vrednosti za 3,7 točke glede na revidirano vrednost iz prejšnjega poročila na minus 20,6 točke.
Državljani pričakujejo višje dohodke po sklenitvi kolektivne pogodbe v javnem sektorju. Pričakovano zvišanje plač bo verjetno preseglo inflacijo, ki se trenutno giblje nad ravnijo dveh odstotkov, in bo povečalo kupno moč državljanov. Pričakovanja glede dohodkov so se tako aprila drugo zaporedno mesečno zvišala, in sicer za 7,4 točke, najbolj od oktobra.
V takih razmerah so anketiranci izrazili tudi večjo naklonjenost potrošnji, kar se odraža v porastu indeksa za 3,3 točke. Državljani bi lahko pokazali še večjo potrošniško naklonjenost tudi v prihodnjih mesecih, odvisno od tega, ali se bo inflacija zadržala okoli ravni dveh odstotkov. Naklonjenost varčevanju se je občutno zmanjšala, saj se je indeksna vrednost znižala za 5,4 točke, poroča Hina.
Raziskava je bila izvedena v prvi polovici aprila. Spremembe v ameriški trgovinski politiki očitno še niso pustile globljih posledic na razpoloženje potrošnikov v Nemčiji, je dejal strokovnjak za potrošnike iz NIM, Rolf Bürkl.
Morebitni negativni vpliv višjih carin bo verjetno ublažil uspešen zaključek pogajanj o vladni koaliciji in skorajšnje oblikovanje funkcionalne vlade, meni Bürkl.
Preberite več:
“Hitro oblikovanje vlade je nemškim potrošnikom očitno pomembnejše, ključni vir negotovosti v prejšnjem obdobju pa je izgubil na pomembnosti,” je dodal.
Pričakovanja glede gospodarstva so se nekoliko izboljšala kljub nepredvidljivemu dogajanju na borznih trgih, ki jih je sprožila trgovinska politika Washingtona.