Nemško gospodarstvo se sooča z izzivi zaradi izgube tržnih deležev

Deutsche Bundesbank
Foto: Deutsche Bundesbank

Največje evropsko gospodarstvo izgublja konkurenčnost na svetovnih trgih, kar se odraža v upadu izvoza in slabših gospodarskih rezultatih. 

Nemška centralna banka Bundesbank je v svojem zadnjem poročilu opozorila, da so se tržni deleži nemškega izvoza od leta 2017 zmanjšali, medtem ko je rast v mednarodni primerjavi od leta 2021 zelo počasna.

Nemčija, ki je močno odvisna od zunanje trgovine, zaostaja za drugimi državami evrskega območja, ZDA in Kitajsko. Skoraj vsako četrto delovno mesto v državi je povezano z izvozom, zato je upad tržnih deležev še posebej zaskrbljujoč. Po podatkih Bundesbank bi nemško gospodarstvo med letoma 2021 in 2024 brez izgube izvozne konkurenčnosti lahko raslo za 2,4 odstotne točke hitreje.

Vzroki za upad konkurenčnosti

Težave nemškega gospodarstva so posledica več dejavnikov. Motnje v dobavnih verigah med pandemijo covida-19 in skok cen energije zaradi vojne v Ukrajini so močno prizadele industrijo. Poleg tega trgovinske napetosti med ZDA in EU dodatno pritiskajo na nemške izvoznike.

Bundesbank opozarja, da se je po rahlem izboljšanju leta 2023 trend upada konkurenčnosti v letu 2024 znova poslabšal. Konkurenčni položaj je oslabljen v ključnih panogah, kot so strojništvo, kemikalije in elektronika.

Nemška centralna banka poziva k hitrim in odločnim reformam za okrepitev gospodarstva. Med ključne ukrepe spadajo okrepitev spodbud za delo ter zmanjšanje ovir za priseljevanje kvalificiranih delavcev, povečanje davčnih spodbud za zasebne naložbe, znižanje stroškov energije, poenostavitev birokratskih postopkov ter reforma sistemov socialne varnosti.

Ti ukrepi naj bi pomagali izboljšati konkurenčnost in zagotovili dolgoročno rast nemškega gospodarstva.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji