Nevladne organizacije pozdravljajo priporočila KPK za večjo transparentnost pri velikih infrastrukturnih projektih

Greenpeace Slovenija
Organizacije menijo, da bi tak zakon predstavljal ključen mehanizem za zmanjševanje korupcijskih tveganj in preprečevanje izgub javnega denarja. Foto: X/Greenpeace Slovenija

Nevladne organizacije Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja (PIC), Greenpeace Slovenija in Umanotera so izrazile podporo nedavno objavljenim priporočilom Komisije za preprečevanje korupcije (KPK). Ta priporoča sprejem krovnega zakona, ki bi sistemsko uredil načrtovanje, izvajanje in nadzor nad velikimi infrastrukturnimi projekti v Sloveniji.

Komisija za preprečevanje korupcije je vladi in Državnemu zboru predlagala, naj sprejmeta zakon, ki bo zagotovil večjo preglednost in odgovornost pri porabi javnih sredstev. Predlog vključuje tudi uvedbo jasnih pravil za postopke javnega naročanja, omejitev sodelovanja zunanjih izvajalcev v primeru navzkrižja interesov, obvezno objavo ključnih dokumentov, ter vključitev stroke in civilne družbe v zgodnjih fazah odločanja.

Nevladne organizacije poudarjajo, da bi tak zakon omogočil bolj odgovorno vodenje projektov in preprečil ponavljanje napak iz preteklosti. “Ključno je, da kot družba stopimo korak naprej in v primerih velikih infrastrukturnih projektov odločamo skupaj in na podlagi verodostojnih informacij ter da se projekti vodijo odgovorno, smotrno in transparentno – le tako bomo zagotovili, da se napake iz preteklosti ne bodo ponovile,” so organizacije poudarile v današnjem sporočilu za javnost.

Izpostavile so tudi primer projekta JEK 2, kjer po njihovih navedbah državno podjetje Gen energija še vedno ni posredovalo vseh zahtevanih informacij, kar je PIC prisililo, da vloži tožbo na upravno sodišče. Organizacije menijo, da morajo državna podjetja delovati transparentno in v javnem interesu, saj so odgovorna davkoplačevalcem.

Sara Kosirnik iz Greenpeace Slovenija je poudarila, da je čas za sistemske rešitve, ki bodo začele vračati zaupanje ljudi v javne investicije. Gaja Brecelj iz Umanotere pa meni, da pregled preteklih velikih projektov kaže številne napake in negativne posledice, zato je nujna zakonodajna ureditev tega področja.

Komisija za preprečevanje korupcije bo odzive vlade in parlamenta na priporočila objavila na svoji spletni strani.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji