Na Wall Streetu so v torek borzni indeksi rahlo padli in izgubili del dobičkov prejšnjega dne.
Indeks Dow Jones je padel za 0,38 odstotka na 40.368 točk, indeks S&P 500 za 0,17 odstotka na 5.396 točk, indeks Nasdaq pa za 0,05 odstotka na 16.823 točk.
Indeksi so, poroča Hina, izgubili del dobičkov iz prejšnjega dne zaradi negotovosti na trgu, povezanimi z nejasnostmi carin in vprašanjem, kako bodo doslej uvedene carine vplivale na ameriško in svetovno gospodarstvo.
Analitiki ocenjujejo, da bo inflacija narasla, medtem ko se bo gospodarska rast upočasnila. Še posebej, ker ni nobenih znakov popuščanja carinske vojne med ZDA in Kitajsko.
Poleg carin so v središču pozornosti vlagateljev tudi četrtletni poslovni rezultati podjetij. Gre pa za rezultate za obdobje pred 2. aprilom, ko je ameriški predsednik Donald Trump uvedel nove carine.
“Dobički podjetij so precej dobri, a je ta trg obremenjen z negotovostjo glede carin in trgovine, ki sta trenutno edina dejavnika gibanja trga. Ko takšnih dejavnikov ni, trg običajno oslabi – kot se je zgodilo danes,” pravi Ross Mayfield, strateg v podjetju Baird.
Tudi na azijskih borzah so v sredo cene delnic padle, saj bi lahko gospodarska škoda zaradi trgovinske vojne med ZDA in Kitajsko bila precejšnja, zato vlagateljev ni spodbudila niti hitrejša rast kitajskega gospodarstva v prvem četrtletju od pričakovane.
MSCI indeks azijsko-pacifiških delnic je bil ob sedmih zjutraj v minusu 0,7 odstotka, s čimer je izgubil del dobičkov prejšnjih dveh dni. Japonski indeks Nikkei je padel za 0,9 odstotka, cene delnic v Južni Koreji, Šanghaju in Hongkongu pa so padle med 0,7 in 2,5 odstotka. V Avstraliji so se v nasprotju s tem povečale za 0,3 odstotka.
Zjutraj je bilo objavljeno, da je kitajski bruto domači proizvod (BDP) v prvem četrtletju narasel za 5,4 odstotka na letni ravni, kar je več od pričakovanj analitikov in hitreje kot lani. A to vlagateljev ni opogumilo, saj se pričakuje, da se bo gospodarska rast zaradi carinske vojne med ZDA in Kitajsko v prihodnje upočasnila.
Preberite več:
Analitiki banke UBS ocenjujejo, da bo carinska vojna zmanjšala rast kitajskega gospodarstva za dve odstotni točki, zato letos pričakujejo rast BDP v višini 3,4 odstotka.
Trgovinski spor se ne umirja. Bloomberg poroča, da so kitajske oblasti odredile letalskim družbam, naj prekličejo prevzeme letal podjetja Boeing, kar predstavlja novo potezo v trgovinski vojni.