V EU bodo z 20. Junijem 2025 začela veljati nova pravila, ki naj bi podaljšala življenjsko dobo pametnih telefonov in tablic ter izboljšala možnost njihovega popravila. Razred vzdržljivosti in popravljivosti ter predvideni cikli polnjenja baterije bodo označeni na energijski nalepki. Potrošniki bodo lahko tako pred nakupom primerjali ponudbo, piše na spletni strani Zveze potrošnikov Slovenije.
Unija je leta 2020 v okviru zelenega dogovora sprejela nov akcijski načrt krožnega gospodarstva z namenom omejitve porabe naravnih virov in izboljšanja krožnosti izdelkov. V sklopu načrta so nastala nova pravila za oblikovanje mobilnih telefonov in tablic, ki bodo bolj učinkovito izrabljali vire. Obenem so bila zasnovana nova pravila za podaljšanje življenjske dobe teh naprav z bolj vzdržljivimi baterijami in popravljivimi zasnovami.
Evropska potrošniška organizacija BEUC, katere članica je tudi ZPS, se je zavzemala za uvedbo novih pravil zaradi ponavljajočih se težav. Potrošniki so se soočali z dragimi popravili, težko dobavljivimi nadomestnimi deli in znatnim zmanjšanjem zmogljivosti baterije po nekaj letih.
Nova pravila bodo poleg okoljskih koristi, kot je manj odpadkov, odpravila tudi izzive potrošnikov.
Energijska nalepka bo podobna tisti za gospodinjske aparate. Poleg energijske učinkovitosti, ki bo ponazorjena z barvno lestvico, bo navedeno tudi, kako dolgo drži baterija z enim polnjenjem in koliko polnilnih ciklov jo loči do več kot 20-odstotne izgube prvotne kapacitete.
Na nalepki bo tudi ocena popravljivosti, pri čemer pa ni vključena cena novih delov in storitev popravila. Ocena popravljivosti je bolj splošne narave – najvišji razred (A) še ne pomeni, da je odpravljiva vsaka okvara ali zamenljiv kateri koli del naprave. Dodane bodo še informacije o vzdržljivosti proti padcem, prahu, vodi in podobnim.
Preberite več:
- Nova regulativa EU: Družbena omrežja bodo odgovarjala za oglaševanje finančnih prevar na svojih platformah
- Bruselj predlagal uvedbo carin na ameriško blago v vrednosti 95 milijard evrov, če pogajanja propadejo
- Evropska telekomunikacijska podjetja opozarjajo, da Evropi grozi zaostanek pri 6G tehnologiji
Z novimi pravili bodo pametni telefoni in tablice na trgu EU trajnejši, bolj popravljivi in nadgradljivi, še dodaja Zveza potrošnikov.