Nova fronta v trgovinski vojni: Kitajska uvaja carine zoper Kanado

china map
Trgovinska vojna se stopnjuje. Foto: Pixabay

Kitajska je v soboto kot povračilni ukrep za dajatve, ki jih je Ottawa uvedla oktobra, napovedala uvedbo carin na kanadske kmetijske in prehrambne izdelke v vrednosti več kot 2,6 milijarde dolarjev, s čimer se odpira nova fronta v trgovinski vojni.

Carine, ki jih je objavilo kitajsko ministrstvo za trgovino in ki naj bi začele veljati 20. marca, so odgovor Pekinga na “diskriminatorne” carine v višini 100 odstotkov na električna vozila ter 25 odstotkov na jeklo in aluminij, ki jih je Kanada uvedla avgusta po podobnih ukrepih ZDA.

Izključujoč oljno ogrščico, ki je bila eden glavnih kanadskih izvoznih proizvodov, preden je Kitajska lani začela protidampinško preiskavo, Peking po poročanju Reutersa morda pušča odprta vrata za trgovinska pogajanja.

Ampak carine služijo tudi kot opozorilo, pravijo analitiki, saj je Trumpova administracija nakazala, da bi lahko omilila uvozne 25-odstotne dajatve, s katerimi Bela hiša grozi Kanadi in Mehiki, če bi ti državi enako uvedli dodatno 20-odstotno carino na kitajsko blago zaradi pretoka fentanila.

“Kanadski ukrepi resno kršijo pravila Svetovne trgovinske organizacije, predstavljajo tipičen zaščitni akt in diskriminacijo, ki resno škodi zakonitim pravicam in interesom Kitajske,” je objavilo ministrstvo za trgovino.

Kitajska bo uvedla 100-odstotno carino na nekaj več kot milijardo dolarjev vredne kanadske uvoze olja, oljnih pogač in graha ter 25-odstotne carine na svinjino in druge proizvode v skupni vrednosti 1,6 milijarde dolarjev.

“S tem ukrepom Kitajska Kanado opozarja, koliko stane pretesno usklajevanje z ameriško trgovinsko politiko,” je dejal Dan Wang, kitajski predstavnik pri skupini Eurasia Group.

Kanadsko veleposlaništvo v Pekingu se na Reutersovo prošnjo za komentar ni odzvalo.

Kanadski premier Justin Trudeau je avgusta izjavil, da Ottawa uvaja carine, da bi se zoperstavila temu, kar je poimenoval namerna državna politika Kitajske, usmerjena v presežno proizvodnjo, pri čemer je sledil zgledu Združenih držav Amerike in Evropske unije, ki sta prav tako uvedli uvozne dajatve na kitajska električna vozila.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji