Cene nafte so v ponedeljek rahlo padle – junijske terminske pogodeb za nafto brent so se pocenile za 0,2 odstotka in znašajo 72,59 ameriškega dolarja (67,20 evra) na sodček, medtem ko se je ameriška West Texas Intermediate (WTI) surova nafta pocenila za 0,3 odstotka. Njena cena je med jutranjim trgovanjem znašala 69,18 dolarja (64,06 evra) na sodček.
Trgi nafte v ponedeljek niso reagirali na grožnjo ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da bo uvedel carine za kupce ruske nafte, saj je učinek šoka zaradi številnih groženj iz Bele hiše med izkušenimi trgovci začel slabeti.
Trumpov neformalni predlog za uvedbo carin v višini od 25 do 50 odstotkov na vsako državo, ki kupuje rusko nafto, bi bil pomemben za trge, če bi postal tudi uradna odločitev, a analitiki in trgovci o resnosti predsednikove najnovejše grožnje dvomijo.
“Vlada neko naveličanje nad napovedmi ameriške administracije o carinah in sankcijah. Zato mislim, da trg ne bo preveč reagiral, dokler ne bomo dobili nekaj konkretnega,“ je za Reuters povedal Warren Patterson, vodja strategije za blago na trgih v ING.
Kitajska in Indija sta glavna kupca ruske surove nafte in njuno soglasje bi bilo ključno, da bi morebitne sekundarne sankcije resno ogrozile izvoz drugega največjega svetovnega izvoznika nafte.
Nedavne ameriške sankcije proti Moskvi so povzročile, da so se kitajske državne naftne družbe začele distancirati od ruske nafte – Sinopec in Zhenhua Oil sta prekinili nakup, medtem ko sta dve drugi podjetji zmanjšali obseg dobav, tačas ko ocenjujeta skladnost z novimi predpisi.
V ponedeljek zjutraj nekaj kitajskih trgovcev ni bilo zaskrbljenih zaradi najnovejše grožnje. Trije trgovci, ki so se pogovarjali z Reutersom, so dejali, da zaradi Trumpove stalne politike, ki situacijo privede do roba, njegovim izjavam ne pripisujejo prevelikega pomena.
Če bi carine postale resna grožnja, bi trgi spremljali, kako stroga bi bila ta politika in ali bi Organizacija držav izvoznic nafte (OPEC) povečala proizvodnjo, da bi nadomestila morebitni upad ruskega izvoza, so povedali analitiki.
Preberite več:
Sekundarne sankcije, ki so bile prejšnji teden uvedene na venezuelsko nafto, bi lahko služile kot model za oceno vpliva podobnih ukrepov proti Rusiji, je povedal Patterson iz ING.
Kitajski kupci so prenehali z nakupi že pred začetkom veljavnosti teh sankcij v sredo. Trgovci in analitiki pričakujejo, da se bodo nakupovanje v določenem obsegu nadaljevalo, če bodo kupci našli alternativne načine, razen če Peking ne uvede popolne prepovedi.