Ameriški proizvajalec čipov Nvidia je v torek napovedal izgube v višini 5,5 milijarde dolarjev. Izgube izhajajo iz najnovejših državnih omejitev na izvoz zmogljivih čipov H20 za umetno inteligenco v Kitajsko, ki je ključen trg za te čipe.
Nvidiini čipi za umetno inteligenco so se znašli v središču izvoznih omejitev, saj ameriški uradniki želijo preprečiti prodajo najnaprednejših čipov Kitajski, ker ZDA poskušajo ohraniti prednost v tekmi za razvoj umetne inteligence. Po uvedbi teh omejitev novembra 2022, v času prejšnjega predsednika Bidna, je Nvidia začela načrtovati čipe za kitajski trg, ki bi nastajali v okviru omejitev ZDA.
Delnice Nvidie so po objavi te novice v popoldanskem trgovanju padle za približno šest odstotkov. Tiskovni predstavnik ameriškega ministrstva za trgovino je v torek zvečer izjavil, da bodo izdana nova pravila za dovoljenja za izvoz ameriških čipov, vključno z Nvidiinim H20, AMD-jevim čipom MI308 in podobnimi polprevodniki. AMD se na medijske poizvedbe ni odzval, čeprav so tudi njihove delnice padle – za približno sedem odstotkov.
Za Nvidio je H20 najnaprednejši čip, ki je na voljo na Kitajskem, in je ključen za prizadevanja podjetja, da ostane vključeno v hitro rastočo kitajsko industrijo umetne inteligence. Velike kitajske družbe, kot so Tencent, Alibaba in lastnik TikToka ByteDance, so v zadnjih mesecih povečale svoja naročila za čipe H20 zaradi velikega povpraševanja po cenovno dostopnih modelih umetne inteligence, kot je kitajski startup DeepSeek.
Čeprav H20 ni tako hiter pri treniranju modelov umetne inteligence kot nekateri drugi Nvidiini čipi, ki se prodajajo zunaj Kitajske, je še vedno konkurenčen za uporabo umetne inteligence v postopku sklepanja, kjer UI-modeli uporabnikom odgovarjajo na vprašanja. Ta proces in čipi, ki ga omogočajo, zdaj hitro postajajo največji del trga umetnointeligenčnih čipov. Direktor Nvidie Jensen Huang je prejšnji mesec dejal, da je Nvidia v dobrem položaju, da prevzame vodilno vlogo v tem premiku UI-industrije.
V torek pa so iz podjetja sporočili, da ameriška vlada uvaja omejitve za prodajo H20 čipov kitajskim kupcem, zaradi bojazni, da bi se ti čipi lahko uporabili za gradnjo superračunalnikov. Čeprav ima H20 slabše računske zmogljivosti kot nekateri močnejši Nvidiini čipi, ga odlikuje možnost povezovanja s pomnilniškimi čipi in drugimi računalniškimi čipi preko visokopretočnih povezav.
Te značilnosti pomnilnika in povezljivosti bi lahko pomenile, da je čip H20 uporaben za gradnjo superračunalnikov, ZDA pa so že leta 2022 uvedle omejitve na prodajo tehnologije za superračunalnike na Kitajsko. Nevladna raziskovalna organizacija iz Washingtona, Institut for Progress, je v torek izdala izjavo, v kateri zahteva strožje ukrepe za izvoz čipov H20, ter trdi, da kitajska podjetja najverjetneje že gradijo takšne sisteme.
“Vsaj en izmed kitajskih kupcev, Tencent, je že vgradil čipe H20 v objekt, ki se uporablja za treniranje velikega UI-modela, s čimer zelo verjetno krši že obstoječe izvozne omejitve, ki omejujejo uporabo čipov v superračunalnikih, ki presegajo določene zmogljivosti. Superračunalnik kitajskega podjetja DeepSeek, ki ga uporablja za treniranje svojega modela V3, prav tako zelo verjetno krši te izvozne omejitve,” so zapisali v izjavi.
Preberite več:
Nvidia je v torek izjavila, da jo je ameriška vlada 9. aprila obvestila, da bodo za čip H20 v prihodnje potrebna posebna izvozna dovoljenja za Kitajsko, 14. aprila pa je v odgovoru na vprašanje iz Nvidie sporočila, da bodo ta pravila veljala “za nedoločen čas”. Trenutno ni jasno, koliko dovoljenj namerava ameriška vlada odobriti, če jih sploh bo.
Takšna uredba bi lahko za Nvidio pomenila izgubo v višini 5,5 milijarde dolarjev, povezano s čipi H20, in sicer v obliki stroškov zalog, izgubljenih naročil in drugih finančnih obveznosti, so sporočili iz podjetja.
Novica prihaja le dan po tem, ko je Nvidia v ponedeljek sporočila, da v ZDA v naslednjih štirih letih načrtuje gradnjo UI-strežnikov v vrednosti do 500 milijard dolarjev, s pomočjo tujih partnerjev, kot je tajvanski TSMC, kar je v skladu s cilji Trumpove vlade za vračanje proizvodnje v Ameriko.