Obrtniki in podjetniki vladi predstavili 139 zahtev

Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Forum se je znova izkazal kot pomembna platforma za glas malega gospodarstva in priložnost za oblikovanje ukrepov, ki bi slovenskemu obrtništvu in podjetništvu omogočili večjo konkurenčnost in stabilnost. Foto: Google maps

Na 20. Forumu obrti in podjetništva v Ljubljani je Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) vladi predstavila kar 139 splošnih in panožnih zahtev. Z njimi že od leta 1991 opozarjajo na zakone, predpise in administrativne ovire, ki obrtnikom in podjetnikom otežujejo poslovanje, obenem pa predlagajo rešitve za izboljšanje gospodarskega okolja.

Letošnje zahteve so združili pod naslov Pametne rešitve za obrt in podjetništvo prihodnosti. Med najpomembnejšimi so sprememba zakona o dolgotrajni oskrbi, sprememba dohodninske lestvice, znižanje prispevkov, sprememba pravilnika o ročnem premeščanju bremen ter debirokratizacija postopkov – zlasti hitrejše pridobivanje soglasij in dovoljenj za umeščanje objektov v prostor.

Obrt potrebuje boljše pogoje za rast

Kljub temu da so mikropodjetja lani po podatkih Ajpesa zaznala največji skok dobička in so tudi druga podjetja povečala prihodke ter število zaposlenih, razmere niso najbolj spodbudne. Generalni direktor OZS Danijel Lamperger opozarja, da je dobiček upadel, občutijo se posledice trgovinskih vojn in geopolitičnih negotovosti, predvsem pa padec naročil v avtomobilski industriji in slabšanje razmer v gradbeništvu pri končnih potrošnikih.

Kot ključne zahteve obrti in podjetništva je Lamperger izpostavil razbremenitev podjetij, uvedbo socialne kapice, višjo dohodninsko olajšavo ter postopnejše uvajanje prispevka za dolgotrajno oskrbo. »Predlagamo, da se gre z odstotka na 0,2, tako pri delavcu kot delodajalcu, potem pa se z dodajanjem storitev ta delež povečuje,« je pojasnil.

Pomanjkanje prostora in veščin

Lamperger je opozoril tudi na omejitve malih podjetij pri avtomatizaciji, digitalizaciji in inoviranju, saj pogosto delujejo z nizko dodano vrednostjo. »Zanje je ključen učinkovitejši šolski sistem, ki nauči potrebnih veščin,« je dejal in pozdravil vavčerje za digitalizacijo. Obenem pa je poudaril težave pri širjenju poslovanja: »Eden izmed podsistemov, ki nam popolnoma ne deluje in znižuje konkurenčnost, je umeščanje objektov v prostor. Zelo težko se širimo, zelo težko umeščamo poslovne hale, poslovne cone …«

Vlada in politika na forumu

Forum je bil tudi priložnost za neposreden dialog z odločevalci. V prvem delu dogodka so se udeleženci pogovarjali s predsednikom vlade Robertom Golobom, v nadaljevanju pa so o zahtevah razpravljali s predstavniki političnih strank, med njimi z Matejem Arčonom (Gibanje Svoboda), Matjažem Hanom (SD), Janezom Ciglerjem Kraljem (NSi), Anžetom Logarjem (Demokrati) ter Zdravkom Počivalškom (SDS). Dogodka so se udeležili tudi predsednik državnega sveta Marko Lotrič, minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar, ministrica za pravosodje Andreja Katič in minister za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji