Na Wall Streetu je v sredo indeks S&P 500 poskočil za 9,5 odstotka, kar je njegova največja dnevna rast v zadnjih 17 letih, potem ko je predsednik ZDA Donald Trump preložil uvedbo dodatnih, recipročnih carin za vse države, razen Kitajske.
Indeks Dow Jones je porasel za 7,87 odstotka na 40.608 točk, S&P 500 za 9,52 odstotka na 5.456 točk, indeks Nasdaq pa za 12,16 odstotka na 17.124 točk.
Za S&P 500 je to največji dnevni porast od svetovne finančne krize leta 2008 in tretji največji po drugi svetovni vojni. Za Nasdaq pa gre za največjo rast po krizi “dotcom” leta 2001 in drugo največjo v zgodovini.
Včerajšnje trgovanje se je začelo previdno, z rahlo rastjo indeksov, njihov močan skok pa je sledil v popoldanskih urah, ko je Trump na družbenih omrežjih objavil, da bo začasno – za 90 dni – preložil uvedbo recipročnih carin za vse države razen Kitajske, za katero bo carine dodatno zvišal na skupno 125 odstotkov.
Finančni minister Scott Bessent je kasneje na novinarski konferenci pojasnil, da bodo recipročni carinski ukrepi preloženi, osnovna carina v višini 10 odstotkov pa se bo plačevala za uvoz skoraj vsega blaga v ZDA.
Odlog, piše Hina, se ne bo nanašal na že uvedene sektorske carine na avtomobile, jeklo in aluminij, prav tako ne na 25-odstotne carine za Kanado in Mehiko, medtem ko bo Washington v naslednjih mesecih s trgovinskimi partnericami vodil pogajanja o novih pogojih medsebojnega trgovanja.
Na azijskih borzah so v četrtek cene delnic močno porasle, podobno kot včeraj na Wall Streetu, saj je vlagatelje spodbudila odločitev predsednika ZDA Donalda Trumpa o odlogu uvedbe dodatnih recipročnih carin.
MSCI indeks azijsko-pacifiških delnic je bil ob 6.30 v plusu za več kot štiri odstotke.
Preberite več:
Ob tem je japonski indeks Nikkei zrasel za več kot osem odstotkov, cene delnic v Šanghaju, Hongkongu, Avstraliji in Južni Koreji pa so se gibale med 0,9 in 5,4 odstotka.
Čeprav je Trump zvišal skupne carine na uvoz kitajskega blaga na 125 odstotkov, so tamkajšnje borze porasle.