V Osaki je svoja vrata odprla svetovna razstava EXPO 2025, ki bo v naslednjih šestih mesecih z inovativnimi rešitvami z vsega sveta pritegnila skoraj 30 milijonov obiskovalcev.
Osaka je danes središče sveta. Eno najbolj znanih in živahnih mest na Japonskem, industrijsko, gospodarsko in kulturno središče države, je svečano odprlo vrata prestižnega dogodka EXPO 2025, poroča agencija Mina.
Za obiskovalce bodo vrata uradno odprta jutri, do 13. oktobra pa bo skoraj 30 milijonov ljudi imelo priložnost uživati v japonskem gostoljubju in inovacijah, ki jih bo predstavilo skupno 158 držav udeleženk razstave in sedem mednarodnih organizacij, vključno s 35 agencijami Združenih narodov.
Na otvoritveni slovesnosti EXPO 2025 je guverner Osake Hirofumi Yoshimura izjavil, da gre za prvi EXPO v zgodovini, ki ga obdaja morje.
“Tukaj lahko začutite, da je svet povezan in združen z morjem. Mi tukaj, kjer je zastopanih 158 držav, želimo skupaj oblikovati družbo prihodnosti,” je dejal Yoshimura.
Japonski premier Shigeru Ishiba, ki je tudi predsednik upravnega odbora za EXPO v Osaki, je poudaril, da je svetovni EXPO z zgodovino, dolgo 170 let, vedno odsev časa, v katerem živimo.

Vsa Osaka je te dni v znamenju EXPO 2025, ki se v takšnem obsegu odvija prvič po letu 2020, ko je Dubaj s svojo razstavo postavil temelje za revolucijo v urbanizmu in tehnologiji.
Ni Japonca niti turista, ki te dni na ulicah Osake ne bi opazil uradne maskote EXPO 2025 Myaku-Myaku – ustvarjalnega in zabavnega obraza razstave, simbola prijateljstva, inovacij in povezanosti med različnimi kulturami in narodi.
Preberite več:
Letošnja tema razstave je človeštvo. V središču je človek – boljše, daljše, bolj zdravo in kakovostnejše življenje.
Pričakujejo, da bo skozi osrednjo temo Oblikovanje prihodnje družbe za naše življenje prireditev predstavila najboljše načine in prostor za skupno razmišljanje o prihodnosti človeštva – prikazala bo inovativne rešitve za družbene, gospodarske in okoljske izzive, s katerimi se svet danes in v prihodnosti sooča, in ki bodo izboljšale kakovost življenja skozi tehnologijo, trajnost, zdravje in blaginjo.