Okvirni dogovor ZDA in Kitajske v senci carinskih sporov

Kitajska in ZDA
Foto: Lance Cheung/Flickr

Ameriški in kitajski uradniki so po dveh dneh pogovorov v Londonu sporočili, da so dosegli okvirni dogovor, ki naj bi omogočil nadaljnji napredek na področju trgovine. Ta okvir bo zdaj romal v potrditev predsednikoma Donald Trumpu in Ši Džinpingu, ki bosta odločila, ali bo dogovor tudi dejansko zaživel.

Carine ostajajo, sodni spori še brez epiloga

Medtem ko diplomati iščejo skupni jezik, pa sodni boji v ZDA glede Trumpovih carin še niso končani. Zvezno prizivno sodišče v Washingtonu je odločilo, da lahko predsednik Trump začasno ohrani svoje obsežne carine na uvoz iz Kitajske in drugih trgovinskih partneric, dokler poteka pravna presoja. Prejšnje sodišče je sicer menilo, da je Trump pri uvedbi carin prekoračil svoja pooblastila, a prizivno sodišče je zdaj odločilo, da carine ostanejo v veljavi vsaj do končne odločitve.

Carine, ki jih je Trump uvedel na podlagi zakona o mednarodnih izrednih gospodarskih pooblastilih, so povzročile precejšnje motnje v globalnih dobavnih verigah in vplivale na številna podjetja. Pravna bitka se bo najverjetneje nadaljevala vse do vrhovnega sodišča ZDA.

Redke zemlje in trgovinski premor v ospredju pogajanj

Glavna tema londonskih pogovorov so bile omejitve izvoza redkih zemelj iz Kitajske v ZDA, ki so ključne za sodobno tehnologijo, avtomobilsko industrijo in proizvodnjo elektronike. Ameriški minister za trgovino Howard Lutnick je dejal, da bodo vprašanje izvoza redkih zemelj rešili v okviru izvajanja trgovinskega dogovora, ko bo ta potrjen. Pogajalci so si prizadevali tudi za podaljšanje premirja v carinski vojni, a do trajnega dogovora še niso prišli.

Obe strani sta poudarili, da je bil dialog v Londonu strokoven in odkrit, ter izrazili upanje, da bo napredek pripomogel k večjemu zaupanju med državama. Vendar pa podrobnosti o prihodnjih srečanjih za zdaj še niso znane.

Negotovost

Čeprav je bil v Londonu dosežen okvirni dogovor, ostajajo številna odprta vprašanja. Carine, ki so povzročile negotovost na trgih in med podjetji, ostajajo v veljavi, dokler sodišča ne sprejmejo dokončne odločitve. Tudi v prihodnje bo odnos med ZDA in Kitajsko odvisen tako od političnih odločitev kot od sodnih razpletov.

Obe državi sta sicer po pogovorih v Londonu izrazili pripravljenost na nadaljevanje dialoga, vendar bo šele čas pokazal, ali bo dogovor res prinesel umiritev trgovinskih napetosti in večjo stabilnost za svetovno gospodarstvo.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji