OPEC+ načrtuje povečanje proizvodnje, cene nafte so se znižale

oil prices drop
Ameriške carine in načrtovana rast ponudbe znižali vrednost "črnega zlata", Foto: Pixabay

Cene nafte so v torek še dodatno padle. Padec sledi novici, da bo OPEC+ nadaljeval z načrtovanim povečanjem proizvodnje v aprilu. Poznavalci trga so se medtem pripravljali na posledice ameriških carin zoper Kanado, Mehiko in Kitajsko ter na kitajske povračilne ukrepe proti ZDA.

Terminske pogodbe za nafto brent so padle za 57 centov na 71,05 dolarja (65,40 evra) na sod, medtem ko je ameriška nafta West Texas Intermediate (WTI) cenejša za 39 centov, kar znaša 67,98 dolarja (62,60 evra).

Organizacija držav izvoznic nafte (OPEC) in zavezniki, kot je Rusija, znani pod imenom OPEC+, se bodo držali načrtov za povečanje proizvodnje nafte za 138.000 sodčkov dnevno v aprilu, kar bo prvo povečanje od leta 2022.

“Trenutni trend padanja cen nafte je predvsem posledica odločitve OPEC+ o povečanju proizvodnje in uvedbe ameriških carin,” je za Reuters povedal Darren Lim, strateg za surovine pri Phillip Nova. Drugi geopolitični dejavniki, med njimi konflikt med Rusijo in Ukrajino, dodatno zapletejo razmere, je dodal.

“Čeprav je odločitev usmerjena v postopno odpravo preteklih rezov proizvodnje, je sprožila skrb glede morebitne presežne ponudbe na trgu,” je dejal Lim.

Na cene nafte vplivajo tudi odločitve ameriškega predsednika. Predsednik Donald Trump je po ostri razpravi v ovalni pisarni s predsednikom Volodimirjem Zelenskim prejšnji teden zaustavil vso ameriško vojaško pomoč Ukrajini.

Trumpove 25-odstotne carine na uvoz iz Kanade in Mehike so začele veljati v torek, skupaj z 10-odstotnimi carinami na kanadsko energijo. Carine na kitajsko blago se bodo medtem povečale z 10 odstotkov na 20 odstotkov.

import cargo ship
Nafta se je pocenila tudi zaradi ameriških uvoznih carin. Foto: Pixabay

Analitiki pričakujejo, da bodo carine vplivale na gospodarsko aktivnost in povpraševanje po gorivu, kar bo dodatno povečalo pritisk na cene nafte.

“Udeleženci na trgu težko ocenijo učinke niza energetskih odločb, ki jih je Trumpova administracija uvedla ta mesec. A trenutno prevladujejo tisti z negativnimi posledicami, zlasti ameriški carinski ukrepi,” so analitiki BMI zapisali v poročilu.

Kitajska je na ameriške carine v torek hitro odgovorila z 10 do 15-odstotnim povečanjem carin na ameriški uvoz, vključno s številnimi kmetijskimi in prehrambenimi izdelki, obenem pa je uvedla omejitve izvoza in naložb za 25 ameriških podjetij.

ZDA so zaustavile vojaško pomoč Ukrajini, kar prav tako pritiska na cene nafte. Potezo je trg interpretiral kot možnost umirjanja konflikta, kar bi lahko privedlo do sprostitev sankcij proti Rusiji in posledično povečanega izvoza ruske nafte.

Zamrznitev pomoči je nastopila po Reutersovem poročilu, ki se je sklicevalo na pričevanja virov, da je Bela hiša ministrstvi za zunanje zadeve in finance prosila za popis sankcij, ki bi jih lahko omilili za potrebe pogovorov z Moskvo.

“Popolna nevihta za surovo nafto se stopnjuje. Trgi vidijo ameriško ustavitev pomoči Ukrajini kot korak k odpravi sankcij proti ruski nafti. Hkrati se je začela trgovinska vojna med ZDA, Kanado, Mehiko in Kitajsko,” je dejal Tony Sycamore, analitik pri IG.

Analitiki Goldman Sachsa so v ponedeljkovem poročilu opozorili, da bi sprostitev sankcij lahko imela omejen učinek, saj je rusko nafto bolj omejuje dogovor OPEC+ kot s sankcije.

Poleg tega so navedli, da večja ponudba in manj povpraševanja zaradi upočasnjene gospodarske aktivnosti ZDA, pa tudi stopnjevanje carin, predstavljajo tveganje za napovedi cen nafte.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji