Organizacija držav izvoznic nafte (OPEC) je v svojem najnovejšem poročilu napovedala, da povpraševanje po nafti ne bo doseglo vrhunca vsaj do leta 2050. Po njihovih ocenah se bo svetovna poraba nafte do takrat povečala za približno 18,6 odstotka, s 103,7 milijona sodov dnevno v letu 2024 na okoli 123 milijonov sodov dnevno.
OPEC poudarja, da bodo rast povpraševanja spodbujali gospodarska rast, naraščajoče število prebivalcev, urbanizacija in razvoj novih energetsko intenzivnih panog, kot je umetna inteligenca. Poleg tega bo nafta še naprej ključna za zagotavljanje energije milijardam ljudi, ki trenutno nimajo dostopa do zanesljive oskrbe.
Generalni sekretar OPEC Haitham Al Ghais je izpostavil, da fosilna goriva še vedno predstavljajo približno 80 odstotkov svetovne energetske mešanice, kar se od ustanovitve organizacije leta 1960 ni bistveno spremenilo. Po njegovih besedah so pozivi k hitremu opuščanju nafte in plina “neuresničljiva fantazija”, ki ne upošteva varnosti oskrbe, dostopnosti in izvedljivosti.
Nasprotje z ocenami Mednarodne agencije za energijo
Napoved OPEC nasprotuje ocenam Mednarodne agencije za energijo (IEA), ki je prejšnji mesec predvidela, da bo svetovno povpraševanje po nafti začelo upadati že okoli leta 2030, predvsem zaradi rasti električnih vozil in prehoda na obnovljive vire energije. IEA celo napoveduje upad povpraševanja po nafti v Savdski Arabiji, kjer naj bi jo nadomeščali plin in obnovljivi viri.
Poudarki OPEC poročila
- Povpraševanje po nafti naj bi do leta 2030 naraslo na 113,3 milijona sodov dnevno, do leta 2050 pa na skoraj 123 milijonov.
- Največji prispevek k rasti bo imela Indija, ki naj bi do leta 2050 povečala porabo za 8 milijonov sodov dnevno, več kot trikrat več kot Kitajska.
- Kljub rasti obnovljivih virov in jedrske energije bo nafta ostala dominantni vir energije.
- Premog je edini fosilni vir, pri katerem se pričakuje upad povpraševanja zaradi okoljskih politik.
Preberite več:
Strokovnjaki opozarjajo, da je za omejitev globalnega segrevanja na 1,5 stopinje Celzija nujno hitro zmanjševanje uporabe fosilnih goriv. Kljub temu Opec izpostavlja, da energetska varnost in dostopnost ostajata ključni prioriteti držav, zlasti v razvoju, kjer je odvisnost od fosilnih goriv še vedno velika.