OPEC+ pod pritiskom, da omili omejitve iz geopolitičnih razlogov

Nafta
Foto: Pixabay

Organizacija držav izvoznic nafte (OPEC) in zavezniki se soočajo s kompleksno dilemo – ali sprostiti omejitev proizvodnje nafte, čeprav se stanje ponudbe in povpraševanja verjetno ne bo izboljšalo v bližnji prihodnosti? Možno je, da bodo še enkrat preložili ključni trenutek, da bi ohranili stabilne cene, vendar s tem tvegajo izgubo nadzora nad trgom.

OPEC in njeni zavezniki, vključno z Rusijo (skupina, znana kot OPEC+), načrtujejo postopno zmanjšanje proizvodnih omejitev od aprila, poroča Reuters.

OPEC+ trenutno s trga zadrži 5,85 milijona sodov nafte dnevno, kar predstavlja približno 5,7 odstotka svetovnega povpraševanja. Omejitve so bile uvedene v sklopu ukrepov od leta 2022, da bi podprli cene nafte. Prvotni načrt je predvidel, da se 2,2 milijona sodov dnevno vrne na trg v prvem četrtletju 2024, vendar je bila ta odločitev že petkrat preložena zaradi šibkega povpraševanja in rasti globalne proizvodnje.

Žal se za OPEC situacija na trgu aprila verjetno ne bo bistveno izboljšala. Nasprotno, lahko se še poslabša zaradi vedno bolj napetih trgovinskih odnosov med ZDA in drugimi velikimi gospodarstvi, kar upočasnjuje rast povpraševanja po nafti.

Ameriški predsednik Donald Trump pritiska na Savdsko Arabijo, vodilno članico OPEC, naj zniža ceno nafte. Trumpov pogovor z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom in poznejša bilateralna pogajanja med ZDA in Rusijo v Savdski Arabiji so spodbudila ugibanja o možnem premirju v Ukrajini in omilitvi ameriških sankcij proti Moskvi, kar bi lahko povečalo rusko proizvodnjo nafte.

OPEC+ je v zadnjih letih uspešno ohranjal relativno stabilnost na naftnem trgu, predvsem zaradi discipline svojih članic. Referenčne cene nafte brent so se gibale med 70 in 100 dolarji na sod od leta 2021, izvzemši kratko obdobje nestabilnosti ob začetku vojne v Ukrajini.

Napovedi kažejo, da bo rast proizvodnje v letu 2025 presegla rast svetovnega povpraševanja po nafti, ki naj bi se po podatkih Mednarodne agencije za energijo (IEA) povečalo za 1,1 milijona sodov na dan (po rasti 870.000 sodov na dan v prejšnjem letu). Naslednjo odločitev OPEC+ o proizvodnji pričakujemo marca.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji