Skupina OPEC+ je na zadnjem srečanju presenetila trge z odločitvijo, da bo avgusta povečala črpanje nafte za 548.000 sodov na dan. To je precej več od pričakovanih 411.000 sodov, kolikor so jih članice skupine dodajale v zadnjih treh mesecih. Analitiki so bili presenečeni, saj so pričakovali nadaljevanje zmernejšega tempa rasti proizvodnje.
OPEC+ svojo odločitev utemeljuje s stabilnimi gospodarskimi obeti in nizkimi zalogami nafte. Kljub temu pa so se na trgu pojavila vprašanja, ali povpraševanje res zadošča tako visokemu povečanju ponudbe. Po mnenju energetskih strokovnjakov gre za potezo, s katero skupina išče večji tržni delež, tudi če to pomeni padec cen in prihodkov.
Trg v znamenju negotovosti
Povečanje črpanja je že vplivalo na cene nafte. Takoj po objavi sklepa so se cene surove nafte Brent znižale za več kot odstotek in padle pod 68 dolarjev za sod. Ameriška nafta WTI je zdrsnila na približno 66 dolarjev za sod. Cene so v zadnjih tednih močno nihale, predvsem zaradi geopolitičnih napetosti na Bližnjem vzhodu.
Pred kratkim je 12-dnevni konflikt med Iranom in Izraelom povzročil skok cen na več kot 80 dolarjev za sod, saj so se pojavili strahovi, da bi Iran lahko zaprl Hormuško ožino – strateško pomemben morski prehod, skozi katerega potuje skoraj petina svetovne nafte. Po umiritvi razmer in odločitvi Irana, da ne blokira ožine, so se cene hitro vrnile na nižje ravni, kjer vztrajajo še danes.
OPEC+ išče ravnovesje med ponudbo in povpraševanjem
Članice OPEC+ (Alžirija, Ekvatorialna Gvineja, Gabon, Iran, Irak, Kuvajt, Libija, Nigerija, Republika Kongo, Saudska Arabija, Združeni arabski emirati in Venezuela), ki skupaj načrpajo polovico svetovne nafte, so v zadnjih letih omejevale proizvodnjo, da bi stabilizirale trg. Z letošnjim majem pa so začele postopoma povečevati črpanje.
Avgustovsko povečanje je največje doslej v tem ciklu in pomeni, da skupina poskuša izkoristiti ugodne tržne razmere, a hkrati tvega presežek ponudbe in nadaljnji padec cen.
Preberite več:
OPEC+ napoveduje, da bo v prihodnjih mesecih ostala prilagodljiva. Če se bodo razmere na trgu poslabšale, lahko ponovno omeji proizvodnjo. Analitiki opozarjajo, da bo prihodnji razvoj odvisen predvsem od gibanja povpraševanja, globalnih gospodarskih trendov in morebitnih novih geopolitičnih pretresov.