Ukaz predsednika Donalda Trumpa o začasnem preklicu ameriške prepovedi TikToka poteče čez nekaj tednov. Še zdaj ni jasno, kako se bo vlada dogovorila z zasebnimi podjetji in kitajsko vlado, da bi aplikacija ostala dostopna.
Po poročilih sodeč bi lahko programski velikan Oracle prevzel vodilno vlogo pri morebitnem dogovoru o TikToku, piše Forbes.
Trump je prvi dan svojega predsedniškega mandata izdal izvršni ukaz, s katerim je začasno ustavil zvezno prepoved TikToka. Zakonodajalci so pred tem omejili gostovanje aplikacije v ZDA in postavili pogoj, da naj kitajsko matično podjetje ByteDance platformo proda.
Zamrznitev prepovedi TikToka poteče 5. aprila, končni dogovor o delovanju aplikacije v ZDA pa še ni bil dosežen.
Pogajanja s štirimi skupinami
Podpredsednik JD Vance, ki naj bi vodil pogajanja administracije o TikToku, je v petek za NBC News dejal, da bo “do 5. aprila skoraj zagotovo dosežen dogovor na visoki ravni, ki bo, menim, zadovoljil naše pomisleke glede nacionalne varnosti in omogočil obstoj ločenega ameriškega podjetja TikTok”.
Trump je 10. marca izjavil, da se njegova administracija za morebitni dogovor o TikToku “pogaja s štirimi različnimi skupinami“. Ni natančno določil, katere skupine so vpletene. Vseeno poročila Politica in The Information nakazujejo, da je vodilni kandidat za prevzem ameriških operacij TikToka ravno Oracle.
Podrobnosti končnega dogovora o TikToku še niso znane. Politico je v nedeljo, sklicujoč se na anonimne vire, poročal, da Bela hiša z Oraclom razpravlja o dogovoru, ki bi podjetju dal nadzor nad uporabniškimi podatki TikToka v ZDA. Oracle bi bil zadolžen tudi za zaščito teh informacij pred kitajsko vlado. Dogovor bi po navedbah Politica omogočil ByteDanceu, da obdrži svoj algoritem, ki nadzoruje prikazovanje vsebine uporabnikom TikToka.
Kdo je še v igri
To je sprožilo pomisleke glede tega, v kolikšni meri bo novi dogovor dejansko rešil nacionalnovarnostne pomisleke zakonodajalcev v zvezi s kitajskim lastništvom ByteDancea, kar je bil tudi glavni razlog za prepoved TikToka. Viri, navedeni v Politicu, nakazujejo, da bi lahko dogovor vseboval pomanjkljivosti, ki bi Kitajski omogočile dostop do podatkov TikToka. ByteDance bi bil namreč še vedno vpleten v poslovanje. (TikTok je večkrat zanikal kakršne koli nepravilnosti ali povezave s kitajsko vlado.)
Čeprav naj bi Oracle do zdaj postal glavni kandidat, so v igri tudi druge strani, ki bi lahko prevzele operacije TikToka v ZDA. Med zainteresiranimi, ki so javno izrazili zanimanje za TikTok, je podjetje za umetno inteligenco Perplexity AI. Med kandidati sta še nekdanji finančni minister Steven Mnuchin ter dva investitorska konzorcija, ki ju vodita milijarder Frank McCourt in ustanovitelj Employer.com, Jesse Tinsley. Trump je januarja izjavil, da dogovor glede TikToka zanima tudi Microsoft.
Podjetnik iz Wyominga, Reid Rasner, izvršni direktor Omnivest Financiala, je v začetku tega meseca za NBC News dejal, da je Trumpovi administraciji predal ponudbo. Trdi, da njegovo ponudbo “resno pretresajo”. Rasnerjev predlog za TikTok bi vključeval uvedbo naročniških stopenj na platformi, kar bi ustvarjalcem vsebine omogočilo plačilo do 12.000 dolarjev letno v zameno za dodatne ugodnosti.
Tudi kitajska vlada ima besedo
Trump je prej namigoval, da želi, da bi imela zvezna vlada 50-odstotni delež v TikToku. Ni še jasno, ali bo to del končnega dogovora.
Po poročilih dogovor glede TikToka še ni dokončan. Politico trdi, da Oracle “pospešuje pogajanja” z Belo hišo. Predstavniki podjetja bodo ta teden obiskali Kapitol, da bi se pogovorili z zakonodajalci. Vance je v petek za NBC dejal, da bo do 5. aprila verjetno obstajala neka oblika dogovora, ni pa gotovo, da bo do takrat znana končna verzija. Opozoril je, da podobni dogovori, “ki so veliko manjši in vključujejo bistveno manj kapitala, pogosto trajajo mesece, da se zaključijo”.
“Mislim, da bodo osnovni obrisi dogovora zelo jasni (do 5. aprila),” je dejal Vance. “Vprašanje je, ali lahko dokončamo vso papirologijo.”
Preberite več:
Ostaja bistveno vprašanje, ali bo kitajska vlada odobrila kakršen koli končni dogovor o TikToku. Kitajska bo namreč morala dati zeleno luč za prodajo ByteDanceovega lastništva nad TikTokom v kakršnem koli obsegu.
The Information poroča, da ByteDance vidi Oracle kot prednostno podjetje za prevzem TikToka. Politico pa poudarja, da še ni jasno, kako bo Peking reagiral na kakršen koli končni dogovor. Kitajska vlada in ByteDance sta se dolgo upirala kakršnim koli poskusom prodaje TikToka, vendar je Kitajska v zadnjem času omilila stališče in navedla, da bi morali biti tovrstni poslovni dogovori “samostojne odločitve podjetij v skladu s tržnimi načeli”.