Predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) Blaž Cvar je danes ministru za solidarno prihodnost Simonu Maljevcu naslovil protestno pismo, v katerem izraža razočaranje nad načinom uveljavitve prispevka za dolgotrajno oskrbo.
Cvar opozarja na številna odprta vprašanja glede porabe skoraj milijarde evrov na leto, ki jih bodo morali plačevati obrtniki, podjetniki in državljani, ter na pomanjkanje transparentnosti in konkretnih informacij s strani ministrstva.
Nejasnosti in dvomi glede upravičenosti prispevka
V pismu Cvar izpostavlja, da ministrstvo ni predložilo jasnih izračunov, ki bi pojasnili, katere storitve dolgotrajne oskrbe se izvajajo, kakšni so njihovi stroški in kako se bodo financirali z novim prispevkom. Prav tako ni odgovorov o potrebnem kadru za izvajanje storitev in virih njegovega zagotavljanja.
Ob tem poudarja, da je kljub podpori financiranju dolgotrajne oskrbe nesprejemljivo, da se pobira prispevek za storitve, ki jih še ni, brez jasnih podatkov o njihovem stroškovnem obsegu.
Posebno kritiko je namenil višini prispevka za samostojne podjetnike (SP-je), ki naj bi morali plačevati dvojni prispevek, kar po njegovem mnenju kaže na nerazumevanje položaja najmanjših in najbolj ranljivih poslovnih subjektov.
Poziv k odstopu ministra
Zaradi izgube zaupanja v transparentnost in pravičnost izvajanja ukrepa ter pomanjkanja dialoga s ključnimi deležniki je Cvar ministra Maljevca pozval k odstopu. Po njegovem mnenju minister ne izpolnjuje osnovnih načel demokratičnega odločanja, ki vključujejo spoštovanje argumentirane razprave in zagotavljanje jasnih pojasnil.
Prispevek za dolgotrajno oskrbo je nov finančni ukrep, namenjen zagotavljanju sredstev za podporo starejšim in drugim ranljivim skupinam, ki potrebujejo pomoč pri vsakodnevnih opravilih.
Preberite več:
Njegova uvedba je del širše reforme socialnega varstva, ki pa je naletela na nasprotovanja predvsem zaradi višine prispevka in pomanjkanja jasnih informacij o upravičenosti porabe sredstev.