Cene kakavovca in kave na svetovnih trgih so nenadoma padle, saj je trgovce zaskrbel val ameriških carin, ki bi lahko ogrozil povpraševanje.
Cena kakavovca je v ponedeljek v terminskih pogodbah na londonski borzi padla za 3,1 odstotka v primerjavi s koncem prejšnjega tedna, in sicer na 6.171 funtov na tono (7.907 dolarjev).
Ameriški potrošniki porabijo največ čokolade na svetu, ZDA pa so tudi največji svetovni uvoznik predelanih proizvodov iz kakava, kot je kakavovo maslo. Ti proizvodi prihajajo na ameriški trg iz Evropske unije, Malezije in Indonezije, ki bodo zdaj plačevale carine v višini 20, oziroma 24 in 32 odstotkov.
Carine bi lahko potlačile ameriško povpraševanje po čokoladi, a trgovci opozarjajo, da padec cen kakavovca delno omejuje strah pred morebitno zmanjšano nabavo. Pričakuje se, da bo največja svetovna proizvajalka, Slonokoščena obala, v glavni kmetijski sezoni, ki traja od 1. aprila do 30. septembra, dosegla najslabši pridelek v zadnjih desetih letih, piše SEEbiz.
Cene kave so prav tako padle, tako da se je arabica v petek popoldne na trgu borze ICE prodajala po ceni 3,7395 dolarja na funt (približno 0,45 kilograma), kar je za tri odstotke manj kot ob koncu trgovanja v četrtek. Arabica je v ponedeljek pocenila za 0,6 odstotka v primerjavi s koncem trgovanja v petek, in to na 3,6335 dolarja za funt. Za kratek čas je padla na le 3,555 dolarja.
Cena sorte robusta je bila v ponedeljek popoldne za tri odstotke nižja in znašala 4.972 dolarja na tono.
Številne pošiljke proizvajalcev, na katere so ZDA uvedle najvišje carine, bodo vstopile “v labirint iskanja povpraševanja v drugih državah”, pojasnjujejo analitiki nizozemske banke Rabobank. To povpraševanje pa bo vključevalo tudi stroške učinkovitosti, pravijo v poročilu.
“ZDA niso nalagale carin na uvoz kave vse od 18. Stoletja, zato bodo dajatve povečale stroške ter dodatno zapletle poslovanje ameriških uvoznikov in pražarn, ki že imajo težave z izredno visokimi cenami kave,” so izpostavili trgovci.
Od decembra 2024 do marca letos so se cene arabice zaradi slabega pridelka v Braziliji in drugih večjih pridelovalnih regijah v terminskih pogodbah na borzi ICE zvišale za kar 70 odstotkov.
Preberite več:
Po drugi strani je največji svetovni proizvajalec robuste Vietnam, ki zaseda tretje mesto na seznamu dobaviteljev kave za ameriški trg.
ZDA so največji potrošnik kave na svetu.