Ameriške borze so se v ponedeljek oslabile, kar je poglobilo nedavni padec, ki ga je povzročila zaskrbljenost vlagateljev glede vpliva politik predsednika Donalda Trumpa na gospodarstvo ZDA. Indeks S&P 500 je padel za 1,6 odstotka, medtem ko je prejšnji teden zabeležil padec za 3,1 odstotka, kar je bil njegov najslabši tedenski rezultat v zadnjih šestih mesecih.
Velike ameriške banke so umaknile prej optimistične napovedi za borzo v tem letu. Nasdaq Composite, ki je že bil prizadet zaradi prodaje tehnoloških delnic, je padel za 2,5 odstotka, pri čemer so delnice Tesle upadle za skoraj osem odstotkov. Delnice Tesle so po Trumpovi zmagi novembra poskočile, vendar so zdaj izgubile vse te dobičke in padle za več kot 50 odstotkov v primerjavi z njihovim decembrskim viškom, poroča Financial Times.
Najnovejši padci so vplivali tudi na trge v Evropi in Aziji. Trump je v nedeljo zavrnil možnost recesije ali rasti inflacije, kljub zaskrbljenosti poslovnega sektorja glede negotovosti njegovih načrtov o tarifah. Vlagatelji so zaskrbljeni, da trgovinska vojna škodi gospodarstvu ZDA, dodatno pa so strahove povečali podatki o zaposlovanju, objavljeni v petek.
“Globalna rast in trgovina sta ogroženi. Če narašča strah, so potrošniki manj pripravljeni kupovati, podjetja pa manj pripravljena investirati,” je dejal Paul Donovan, glavni ekonomist pri UBS Global Wealth Management, in dodal, da je Trumpova carinska politika “nepredvidljiva”.
Ameriške državne obveznice so v ponedeljek okrepile, saj so vlagatelji iskali varno premoženje. Donos na desetletne obveznice je padel za 0,09 odstotne točke na 4,23 odstotka.
Minister za finance Scott Bessent čez vikend ni ravno potolažil vlagateljev, saj je priznal znake šibkosti ameriškega gospodarstva.
Preberite več:
“Ali lahko vidimo, da se gospodarstvo, ki smo ga podedovali, začenja upočasnjevati? Seveda,” je povedal za CNBC. Trump in Bessent se zdita pripravljena na “nekaj bolečine, da bi preusmerila gospodarstvo”, ocenjujejo analitiki Deutsche Bank.
Padec borze v zadnjih tednih predstavlja oster preobrat v primerjavi z optimizmom konca prejšnjega in začetka tega leta, ko so upanja v deregulacijo in znižanje davkov pod Trumpovo administracijo spodbudila rast na borzi. Namesto tega so carine na blago iz Kanade, Mehike, Kitajske in EU privedle do tega, da so vlagatelji zmanjšali izpostavljenost tveganju.