V sredo popoldne je Peking napovedal najnovejši odgovor na astronomske ameriške carine v višini 104 odstotkov in zvišal svojo carinsko stopnjo za ameriško blago s 34 odstotkov na 84 odstotkov.
Trgi so reagirali takoj po izjavi kitajskega ministrstva za finance, v kateri je bila odločitev ameriškega predsednika Trumpa o zvišanju carin na 104 odstotke ponovno označena kot “napaka nad napako”– britanski indeks FTSE 100 je padel za 3,4 odstotka, medtem ko je evropski indeks STOXX 600 po torkovem padcu padel še za dodatnih 4,2 odstotka.
Na zaostritev trgovinske vojne niso reagirale le borze – padle so tudi cene nafte, tako je sodček surove nafte brent padel na približno 58 dolarjev. Cene nafte so že nekaj dni v upadu, saj se pričakuje, da bo v razmerah trgovinske vojne in napetosti, ob morebitni globalni recesiji, povpraševanje po nafti prav tako precej manjše. Cena brenta se je ta teden spustila pod 60 dolarjev za sodček, kar je najnižja raven od februarja 2021 in svetovnega zaprtja zaradi pandemije.
V sredo, po napovedi kitajskega povračilnega ukrepa na Trumpove carine, je cena brenta padla za 5,1 odstotka v primerjavi s torkom, medtem ko je cena nafte West Texas Intermediate padla za 5,4 odstotka na 56,3 dolarja. Donosi na desetletne ameriške državne obveznice so prav tako porasli za 12 bazičnih točk na več kot 4,42 odstotka. Donosi obveznic se gibljejo obratno od cen, torej ko donosi rastejo, pomeni, da se obveznice razprodajajo. Donosi na 30-letne ameriške obveznice so se prav tako povzpeli, in sicer na več kot 4,9 odstotka.
Tik pred začetkom jutranjega trgovanja na Wall Streetu, po 15. uri po slovenskem času, se je zdelo, da se bo v sredo nadaljevala razprodaja ameriških delnic – Guardian je na podlagi terminskih cen ugotovil, da se bo od srede na četrtek indeks S&P 500 znižal za dodatnih 1,6 odstotka, Nasdaq za 1,3 odstotka, Dow pa za 1,7 odstotka.
Preberite več:
V Veliki Britaniji je 97 od 100 podjetij, katerih delnice so vključene v indeks FTSE 100, v sredo zabeležilo padec. Največji padec so doživele farmacevtske družbe AstraZeneca in GSK, ki sta padli za več kot 7 odstotkov. Trump je v torek na republikanskem zboru napovedal, da “kmalu” prihajajo tudi carine na farmacevtske izdelke, ki so doslej bili izvzeti.
Kitajska je za ZDA eden največjih izvoznih partnerjev in eno največjih tujih trgov – ameriška podjetja so leta 2024 izvozila v Kitajsko blago v vrednosti 143,5 milijarde dolarjev. Glavne skupine ameriških izdelkov, ki končajo na Kitajskem, so soja, koruza in zelenjava, nato elektronski čipi, surova nafta, cepiva, krvni pripravki, letala in letalski deli ter avtomobili.