Kitajski trgovinski uradniki stopnjujejo diplomatsko ofenzivo, da bi svetovne poslovne voditelje kljub padcu potrošnje in novim trgovinskim napetostim prepričali o dolgoročnih perspektivah kitajskega gospodarstva. V začetku tega tedna so se srečali z najmanj tremi tujimi izvršnimi direktorji.
Od februarja so kitajski minister za trgovino, namestniki ministrov in trgovinski predstavniki sprejeli najmanj deset vodilnih predstavnikov multinacionalnih podjetij, vključno z Airbusom, PepsiCo, Procter & Gamble, Honeywell in Swire Group, poroča Reuters.
Pogostost teh srečanj se je povečala proti koncu februarja, ko so uradni podatki pokazali, da so se neposredne tuje naložbe (FDI) v letu 2024 zmanjšale za 27,1 odstotka v lokalni valuti v primerjavi s prejšnjim letom, kar je največji padec po svetovni finančni krizi leta 2008.
Srečanja so potekala tudi v času, ko so se trgovinske napetosti med Kitajsko in ZDA zaostrile zaradi medsebojnih carinskih tarif, kar kaže na pripravljenost Pekinga, da izboljša odnose z globalnimi poslovnimi voditelji in omili gospodarske posledice carin, ki jih je uvedel ameriški predsednik Donald Trump.
Šest od enajstih podjetij, s katerimi so se kitajski uradniki pogovarjali, ima sedež v ZDA, preostala pa so evropska, britanska in avstralska multinacionalna podjetja. Namestnik kitajskega ministra za trgovino Wang Shouwen je izjavil, da je “stabilen, zdrav in trajnosten gospodarski in trgovinski odnos med Kitajsko in ZDA temeljni interes obeh držav in v korist globalnim podjetjem”.
Preberite več:
Kitajsko ministrstvo za trgovino je v sredo objavilo izjavo, v kateri navaja, da je “bistvo gospodarskih in trgovinskih odnosov med Kitajsko in ZDA obojestranska korist in načelo zmagovalne kombinacije”. Peking bo ta mesec gostil letno vodilno razvojno konferenco, ki bo privabila desetine tujih izvršnih direktorjev, nekateri izmed njih pa naj bi se srečali s predsednikom Xijem Jinpingom.