Kitajska je bila lani tarča rekordnega števila pritožb pri Svetovni trgovinski organizaciji (STO), saj je njen obsežni izvoz preplavil mednarodne trge in povzročil trgovinske spore.
Proti Pekingu je bilo pri STO v letu 2024 sproženih 198 preiskav trgovinskih praks, kar je dvakrat več kot leto prej in predstavlja skoraj polovico vseh sporov znotraj globalnega trgovinskega organa, poroča Financial Times na podlagi podatkov raziskave profesorja ekonomije s pekinške univerze, Lu Fenga.
Kitajski odločevalci so se, da bi ohranili gospodarsko rast in nadomestili šibko domače povpraševanje zaradi večletne krize v nepremičninskem sektorju, oprli na nenadni porast izvoza. Trgovinski presežek Kitajske je leta 2024 dosegel rekordnih skoraj bilijon dolarjev.
“Če bi kitajsko gospodarstvo postalo bolj uravnoteženo, ko gre za njegove lastne interese, bi to lahko izboljšalo tudi odnose z drugimi državami,“ je dejal Lu. Analitiki napovedujejo, da bodo trgovinske napetosti zaradi carin ameriškega predsednika Donalda Trumpa na kitajsko blago še naraščale, kar bo pritisk preusmerilo na druga tržišča, zlasti v razvitih državah.
Trump je po prevzemu oblasti januarja uvedel dodatne 20-odstotne carine na vso kitajsko blago, pričakuje pa se, da bo 2. aprila najavil vzajemna zvišanja carin zoper ameriške trgovinske partnerje. Peking je odgovoril z uvedbo carin na ameriško blago v vrednosti približno 36 milijard dolarjev, vključno s kmetijskimi proizvodi, avtomobili in energenti.
Evropska komisija je v letu 2024 sprožila 21 preiskav kitajskih izdelkov – od jeklenih valjev in vezanih plošč do sveč in okrasnega papirja, kar je več kot dvakratnik devetih primerov iz prejšnjega leta, po podatkih Kitajske.
Več kot polovico trgovinskih sporov proti Kitajski so lani sprožile države v razvoju, kar kaže, da kritike kitajske prekomerne proizvodnje niso omejene zgolj na zahodne države. Podatki kažejo, da so države v razvoju sprožile 117 primerov, med njimi jih je 37 iz Indije, 19 iz Brazilije in devet iz Turčije.
Preberite več:
Ogromen pritok poceni kitajskih izdelkov je zaskrbel celo Pekingove tesne zaveznike. Rusija je nedavno uvedla “reciklažne pristojbine“, da bi upočasnila uvoz kitajskih avtomobilov, ki so po zahodnih sankcijah zoper Moskvo zavzeli skoraj dve tretjini ruskega trga.