Petrolov bencinski servis v Črnem Vrhu nad Idrijo po današnjem sestanku župana Tomaža Venclja s članom uprave Petrola Jožetom Smoličem ostaja zaprt. Smolič je ob tem opozoril, da bo moral Petrol zaradi obstoječe regulacije cen naftnih derivatov nadaljevati z zapiranjem servisov po Sloveniji, kar predstavlja velik izziv predvsem za manjše kraje.
“V zadnjih letih smo kljub izzivom obdržali mrežo 318 objektov v Sloveniji, nobenega nismo zaprli. V zadnjih mesecih pa smo bili primorani zapreti šest, od tega dva stalno in štiri začasno,” je pojasnil Smolič. Prodajno mesto v Črnem Vrhu ostaja zaprto, saj se okoliščine, na katere so opozorili že 20. junija, niso spremenile.
Smolič je izpostavil, da poslovanje slovenske maloprodajne mreže postaja vse bolj oteženo in da je ogrožen ne le omenjeni šest servisov, temveč lahko tudi del preostale mreže. Največji problem vidijo v manjših krajih z manj prometa.
Pogovori z vlado in iskanje rešitev
Član uprave je poudaril, da so se 1. julija dogovorili s premierjem Robertom Golobom in ministrom Bojanom Kumrom, da bodo nadaljevali pogovore za reševanje situacije. “Pričakujemo pametno odločitev, ki bo v korist ne samo Petrola, ampak vseh energetskih trgovcev, države in lokalnih skupnosti,” je dejal.
Proteste v krajih, kjer so servisi zaprti, v Petrolu razumejo kot poziv k iskanju sistemskih rešitev.
Čeprav je Petrol lani ustvaril 150 milijonov evrov dobička, je po besedah Smoliča maloprodajna mreža v Sloveniji postala negativna zaradi regulativnega okvira. Zaradi tega bodo morali nadaljevati z zapiranjem objektov. “Ne želimo zapirati nadaljnjih 30 objektov, a odločitev o zaprtju servisov je povsem matematična,” je dodal. Začasno zaprti servisi v Petrini, Črnem Vrhu, Solčavi in Podkorenu so prvi, ki so postali negativni.
Pobuda lokalne skupnosti
Idrijski župan Tomaž Venclj je pojasnil, da so predlagali, naj se med zaprtjem servisa v Črnem Vrhu omogoči točenje goriva na pošti, ki trenutno obratuje. Smolič je obljubil, da bo pobudo prenesel upravi Petrola in preveril možnosti.
Preberite več:
Petrol je začasno zaprl štiri servise zaradi zaostrene vladne regulacije cen goriv, ki vključuje tudi cene na servisih na avtocestah in hitrih cestah. Vlada in Petrol nadaljujeta pogovore o rešitvah, a do zdaj ni bilo preboja, zaradi česar so lokalne skupnosti izrazile nezadovoljstvo in napovedale proteste.