Po dveh dneh konec padanja indeksov na Wall Streetu

Borza
Borza, Foto: Pexels

Na Wall Streetu je indeks S&P 500 v sredo po dveh dneh padanja zrasel. Vlagatelje je spodbudilo umirjanje inflacije v ZDA, trgovanje pa je še previdno, saj je Washington sprožil carinsko vojno na več frontah.

Indeks Dow Jones je padel za 0,20 odstotka na 41.350 točk, medtem ko je S&P 500 pridobil 0,49 odstotka in dosegel 5.599 točk, Nasdaq pa 1,22 odstotka, s čimer je končal pri 17.648 točkah.

Rast indeksov S&P 500 in Nasdaq je večinoma posledica korekcije cen delnic tehnoloških podjetij po tem, ko so v zadnjih dveh dneh močno padle.

Po v sredo objavljenih podatkih je rast potrošniških cen v ZDA februarja znašala 0,2 odstotka na mesečni in 2,8 odstotka na letni ravni, kar je nekoliko manj kot prejšnji mesec.

Na trgu, navaja Hina, kljub temu ni zavladalo pretirano optimistično vzdušje, saj se vlagatelji bojijo, da bi se v prihodnjih mesecih inflacija lahko znova povečala. Razlog za to je trgovinska vojna, v katero se je ameriški predsednik Donald Trump spustil s Kanado, Mehiko, Kitajsko in Evropsko unijo.

Včeraj so v ZDA stopile v veljavo 25-odstotne carine na uvoz jekla in aluminija, Kanada in EU pa sta že napovedali povračilne ukrepe.

Razen tega, da bi carinska vojna lahko povečala inflacijo, se pričakuje tudi, da bo negativno vplivala na mednarodno trgovino in gospodarsko rast.

Na večini azijskih borz so se tečaji delnic v četrtek znižali, saj vlagatelje skrbi carinska vojna med ZDA in njenimi največjimi trgovinskimi partnerji.

MSCI indeks azijskih delnic je bil ob sedmih zjutraj za 0,2 odstotka v minusu. Japonski indeks Nikkei je narasel za 0,1 odstotka, medtem ko so delnice v Šanghaju, Južni Koreji, Avstraliji in Hongkongu padle za med 0,2 in 1,4 odstotka.

Na začetku včerajšnjega trgovanja je bila večina teh indeksov v pozitivnem območju, saj so vlagatelje spodbudili sredini dvigi ameriških indeksov S&P 500 in Nasdaq.

A ti dobički so kmalu izginili, ker ni veliko razlogov za rast cen delnic.

Zadnji podatki kažejo, da kitajsko gospodarstvo raste počasneje, kot je bilo pričakovano, medtem ko je na Japonskem inflacija povišana, zato se pričakuje nadaljnje zviševanje obrestnih mer s strani japonske centralne banke.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji