Po petih letih boja za preživetje se Huaweiju vrača stara slava

Huawei laptop
Foto: Unsplash

Pričakuje se, da bo kitajski tehnološki velikan Huawei z objavo letnih poslovnih rezultatov pokazal, da je uspel premagati ameriške sankcije. Zaradi vlaganj v programsko opremo, napredka pri razvoju novih čipov in razcveta tehnologije za pametno upravljanje vozil se zdi, da se je Huawei po letih golega preživetja vrnil na pot uspeha.

Huawei naj bi v rezultatih uradno potrdil prihodke v višini 860 milijard juanov (118 milijard dolarjev) v preteklem koledarskem letu, kar je skoraj toliko kot dosedanji rekord 891 milijard juanov, dosežen leta 2020 – preden je svet preplavilo pomanjkanje čipov in so ameriške sankcije prepolovile prihodke v segmentu potrošniške elektronike. Predsednik uprave Liang Hua je številke za leto 2024 razkril že na poslovnem srečanju februarja.

V petek bo Huawei objavil tudi podatke o dobičku za leto 2024. Oktobra je za prvih devet mesecev lanskega leta zabeležil 13,7-odstotni padec dobička v primerjavi z enakim obdobjem leta 2023, in sicer na 62,9 milijarde juanov (8,8 milijarde dolarjev).

Vodstvo podjetja je že prej izjavilo, da so ameriški ukrepi Huawei potisnili v “preživetveni režim” in ga prisilili v iskanje novih poslovnih priložnosti. Zato se je podjetje usmerilo v razvoj alternativ zahodni tehnologiji in sklenilo partnerstva s kitajskimi lokalnimi oblastmi ter državnimi podjetji.

V zadnjih mesecih iz podjetja prihajajo vse bolj samozavestna poročila, navaja Reuters. Ustanovitelj Huaweija, Ren Zhengfei, je kitajskemu predsedniku Xi Jinpingu maja lani zaupal, da je Kitajska danes precej manj zaskrbljena zaradi pomanjkanja domače proizvodnje čipov in operacijskih sistemov.

Huawei ni podrobneje razkril glavnih virov prihodkov, vendar je podjetje sporočilo, da se je potrošniški segment vrnil na pot rasti, medtem ko se poslovanje na področju avtomobilske industrije “hitro razvija”. Ocenjuje se, da je Huawei v letu 2024 prodal več kot 45 milijonov pametnih telefonov, kar je 25-odstotno povečanje v primerjavi z letom prej. Kljub temu ostaja ozko grlo zaslužka na področju čipov.

“Huawei je pokazal neverjetno odpornost,” je za Reuters dejal analitik Paul Triolo iz DGA-Albright Stonebridge Group. Kot je pojasnil, so velika državna vlaganja v tehnologijo kitajska podjetja v vseh delih IT-industrije prisilila k večji inovativnosti in sodelovanju, kar je eden od ključnih rezultatov Huaweijevega povratka na sceno v vlogi tehnološkega velikana.

Po uvedbi ameriških sankcij se je Huawei preusmeril na področja, kot sta gradnja 5G infrastrukture za rudnike in proizvodnja sistemov za shranjevanje električne energije za velike podatkovne centre. Potem ko je podjetje izgubilo dostop do Googlovega Androida, je razvilo lasten operacijski sistem HarmonyOS, ki je danes prisoten na več kot milijardi mobilnih naprav. Prav tako je razvilo nov interni sistem za upravljanje programske opreme, imenovan MetaERP.

Zaradi prepovedi uporabe ameriških polprevodnikov je Huawei vzpostavil lastno proizvodnjo naprednih čipov, od katerih se nekateri lahko kosajo z vrhunskimi čipi, ki jih proizvaja Nvidia, glavni dobavitelj polprevodnikov za sektor umetne inteligence.

Huawei je postal tudi vodilni dobavitelj napredne tehnologije za avtonomno vožnjo in sodeluje z državnimi avtomobilskimi podjetji, da bi se uveljavil tudi kot pomemben igralec v sektorju električnih vozil.

Huawei pri prodaji avtomobilov znamke Aito sodeluje s kitajsko skupino Seres (ki stoji za Dongfeng Motors). To so prvi avtomobili, pri katerih Huawei prispeva k razvoju, oblikovanju in proizvodnji ključnih komponent, kot so motorji in programska oprema, ki jih nato sestavljajo drugi proizvajalci. Prodaja vozil Aito se je lani na Kitajskem potrojila. Najbolj priljubljena modela, M7 in M9, sta opremljena z naprednimi sistemi za programsko podprto vožnjo in se prodajata v Huaweijevih prodajnih salonih po vsej Kitajski. Podobne projekte Huawei že izvaja tudi z drugimi kitajskimi proizvajalci, kot so Chery, BAIC, JAC Group in SAIC.

V prihodnje želi Huawei umetno inteligenco integrirati v svoje storitve industrijske komunikacije in nadaljevati z razvojem lastnega programskega ekosistema. Podjetje je prav tako napovedalo, da namerava agresivneje nastopiti na tujih trgih v segmentu pametnih telefonov. Februarja je Huawei začel prodajo zložljivega modela Mate XT v Maleziji.

Kljub temu brez dostopa do Googlovega operacijskega sistema Android ni verjetno, da bo Huawei uspel povrniti svoj nekdanji položaj na zahodnih trgih, čeprav njegova prisotnost pri podatkovni infrastrukturi narašča v regijah, kot je Bližnji vzhod.

“Mednarodna prisotnost Huaweija bo precej razdrobljena, vendar bi lahko v nekaterih sektorjih, kot je umetna inteligenca, nekoč postal dominanten igralec na ključnih svetovnih trgih,” zaključuje Triolo.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji