Včerajšnja objava marčevskih podatkov o inflaciji in dejstvo, da je administracija predsednika Donalda Trumpa sprejela odločitev o “90-dnevnem odlogu za nove carinske tarife”, sta spodbudila kapitalske trge in povzročili številne odzive ekonomskih analitikov.
Inflacija se je marca zmanjšala bolj, kot je bilo pričakovano, na najnižjo raven v zadnjih petih mesecih, saj so se cene bencina in rabljenih avtomobilov znižale, rast najemnin pa se je dodatno umirila in tako nadomestila nenaden porast stroškov živil.
V marcu so se potrošniške cene zvišale za 2,4 odstotka v primerjavi z letom prej, kar je manj kot februarja, ko je bila rast 2,8 odstotka, kaže indeks potrošniških cen (CPI) ameriškega ministrstva za delo. To je najnižja letna rast od septembra, vendar inflacija še vedno presega cilj centralne banke Federal Reserve, ki znaša 2,0 odstotka.
Wall Street je bil v četrtek močno v zelenem, hkrati pa je Bloomberg poročal, da so se donosi na dvoletne ameriške državne obveznice — ki so najobčutljivejše na denarno politiko Feda — znižali za kar 10 bazičnih točk, na 3,8 odstotka.
Sima Shah, glavna strokovnjakinja za globalno strategijo pri Principal Asset Management, je povedala, da včerajšnji podatki odpirajo pot ameriški centralni banki za novo znižanje obrestnih mer, če bo to potrebno.
“Denarni politiki Feda v zadnjih dneh opozarjajo, da so glede inflacije previdni, toda če se bodo inflacijski pritiski izkazali za bolj obetavne, bodo bolj pripravljeni ponuditi potrebno podporo gospodarstvu. Seveda so to še zgodnji dnevi Trumpovih carin, te pa bodo po vsej verjetnosti povzročile rast inflacije,” je dejala Shah.
Po njenem Fed nima veliko manevrskega prostora in bi lahko bilo zniževanje obrestnih mer precej omejeno. “Pričakujemo tri do štiri znižanja obrestnih mer v tem letu. Edina dejavnika, ki bi spodbudila agresivnejši odziv, bi bila resnejše ohlajanje trga dela ali prikriti sistemski tveganji.”
Preberite več:
Win Thin, globalni vodja tržne strategije pri BBH, je o objavi podatkov o CPI povedal, da gre v bistvu za dobro novice, učinki carin pa se bodo začeli kazati šele junija, saj podjetja najprej porabijo obstoječe zaloge.
Indeks S&P 500 je takoj po napovedi 90-dnevnega premora “eksplodiral” za 9,5 odstotka. Tehnološki Nasdaq Composite se je povečal za 12 odstotkov, kar je drugi najboljši dan v zgodovini. Dow Jones Industrial Average je zrasel za 7,8 odstotka oziroma približno 3.000 točk.