Hrvaška bo letos potrebovala približno 70.000 sezonskih delavcev v turizmu. Delodajalci pa bodo le manjši del teh delavcev našli na domačem trgu dela. Da bi zagotovili delovno silo, ponujajo tudi višje plače.
Pri sosedih se je zaključila prireditev Dnevi zaposlovanja v turizmu, ki je bila letos organizirana v šestih hrvaških mestih – Bjelovarju, Požegi, Virovitici, Osijeku, Sisku in Zagrebu. Obenem velike hotelske verige že več mesecev rekrutirajo potrebno osebje.
“Trenutno smo v fazi dogovarjanja z novimi zaposlenimi, kontaktiranja naših stalnih sezonskih delavcev in praktično pričakujemo, da bomo do maja imeli bolj ali manj jasno sliko glede delovne sile za to sezono,” je za SEEbiz povedal Matej Rukavina, direktor kadrovskega oddelka enega hotelskega naselja.
Sezonske delavce veliko lažje pridobijo tisti, ki poslujejo skozi vse leto.
“Ena izmed prednosti je, da smo zadnji dve do tri leta v stalnem stiku s sezonskimi delavci, ki nam ostajajo blizu in nam pomagajo pri organizaciji kongresov ter konferenc,” je dejal Marko Plavčić, direktor marketinga hotelske družbe.
Manjši delodajalci v turističnih krajih pa se zavedajo, da jih vsako sezono čaka novo iskanje kadrov.
“Nekateri kakovostni delavci ostanejo, a vsako leto je treba znova poiskati veliko število sezonskih delavcev. To je precej težko, zato moramo iskati delavce iz tretjih držav,” je pojasnila Anita Periš, vodja nastanitvenega objekta.
Z izboljšanjem delovnih pogojev, predvsem z višjimi plačami, si delodajalci prizadevajo pravočasno zagotoviti potrebno delovno silo.
“Lahko povem, da bodo samostojni natakarji v sezoni zaslužili med 1.400 in 1.600 evri neto, specialisti na kuharskih pozicijah med 1.600 in 1.800 evri, medtem ko bodo npr. sobarice in čistilke v poletni sezoni zaslužile približno 1.300 do 1.400 evrov neto,” je povedal Matej Rukavina.
Hotelski sektor želi pritegniti tudi mlade, ki šele vstopajo na trg dela.
“Postavljamo temelje s študenti in dijaki, ki po končanem šolanju ostanejo pri nas in se zaposlijo,” je dodal Marko Plavčić.
Problem sezonske delovne sile je iz leta v leto vse bolj izrazit, a ni videti kakovostne rešitve. Le veliki turistični delodajalci, ki poslujejo skozi vse leto, lahko vsaj delno zadržijo kakovosten kader.
Delovna sila bo letos zelo potrebna tudi na Kvarnerju. Tam že v prvih treh mesecih leta beležijo rast prihodov in nočitev, te dni pa se tam zadržuje približno 10.000 gostov.
Preberite več:
“Na Lošinju je bilo ta konec tedna več kot tisoč gostov, večinoma povezanih s kolesarsko dirko in regato, ki smo ju organizirali. Športni dogodki in kongresi so glavni motiv prihoda gostov v tem delu leta. Glede na rezervacije smo v prvem delu leta približno 15 odstotkov boljši kot lani. Kar pa zadeva glavno turistično sezono, lahko rečemo, da bomo zagotovo ponovili lanskoletni rezultat. Napovedi so zelo dobre, zlasti s trgov Madžarske, Poljske, Srbije in ZDA,” je v oddaji Dnevnik HTV povedal Dalibor Cvitković, direktor Turistične skupnosti Malega Lošinja.
Ko gre za delovno silo, je dejal:
“Kot pri večini destinacij je tudi pri nas problem delovne sile. Kar 80 odstotkov kadra sestavljajo delavci, ki so na Lošinju delali že pretekla leta. Večinoma prihajajo iz držav nekdanje Jugoslavije. Podaljšanje sezone nam omogoča lažji dostop do delovne sile, saj ne iščemo več delavcev za le nekaj mesecev, temveč za obdobje sedmih ali osmih mesecev. Kar zadeva Lošinj, smo glede delovne sile za to sezono že ustrezno pripravljeni,” je poudaril.