Nemški energetski prehod se zatika tudi zaradi pomanjkanja kvalificiranih delavcev, navaja Center za strokovne kvalifikacije (Kofa) Inštituta za nemško gospodarstvo.
“Pomanjkanje kvalificirane delovne sile je ovira za uspešen energetski prehod” k obnovljivim virom energije, je v ponedeljek dejal avtor študije Jurek Tideman (Jurek Tiedemann), poroča agencija DPA.
Pomanjkanje delovne sile za določeno delo pomeni, da na trgu ni dovolj strokovnih delavcev.
Ozka grla so še posebej izrazita pri poklicih gradbenih električarjev. Leta 2024 jih je primanjkovalo 18.300, kar je 2,9 odstotka več kot prejšnje leto.
Električarji so nujni za dela, kot so vgradnja in povezovanje sončnih panelov ter namestitev vetrnih turbin.
Pomembno je tudi pomanjkanje industrijskih električarjev, saj leta 2023 ni bilo zapolnjenih približno 14.200 prostih delovnih mest, kar je 10 odstotkov več kot leta 2023. Ti delavci med drugim postavljajo polnilne postaje za električne avtomobile.
Nemčiji je leta 2024 primanjkovalo več kot 8.500 elektroinženirjev.
Državi primanjkuje tudi številnih drugih profilov kvalificiranih delavcev, zlasti v zdravstvu in oskrbi, pa tudi vzgojiteljev in učiteljev.
To je 14,7 odstotka manj kot prejšnje leto, vendar ekonomisti upad pripisujejo šibkosti nemškega gospodarstva, ne umiku problema pomanjkanja delovne sile.