Novembra 2023 je združenje Povezani smo v Državni zbor vložilo 56.267 podpisov za vpis pravice do uporabe gotovine v ustavo. Gotovina bi morala po njihovem ostati zakonito plačnilno sredstvo tudi v primeru, da bo v prihodnosti uveden digitalni denar. DZ je na podlagi pobude več kot 56.000 državljanov uradno začel postopek za vpis pravice do uporabe gotovine v ustavo. Poslanci so za las glasovali postopku v prid.
Predlog združenja je, da bi v drugo poglavje ustave, ki se tiče človekovih pravic in temeljnih svoboščin, vnesli člen 50.a. Člen bi določal, da je na območju Slovenije gotovina zakonito plačilno sredstvo in da ima vsakdo pravico do gotovinskega plačila za blago ali opravljeno storitev. Pobudniki so še predlagali, da bi pravica do gotovinskega poslovanja veljala tudi v bankah ali podružnicah tujih bank.
Po pravni analizi in pregledu predlogov strokovne skupine ter mnenj Evropske centralne banke in vlade je ustavna komisija v začetku 2025 soglasno podprla začetek postopka za vpis pravice v ustavo. Aprila je podprla še predlog stališča strokovne skupine do osnutka ustavnega zakona, s katerim je bilo prvotno besedilo preoblikovano in uvrščeno v tretje poglavje, ki ureja gospodarska in socialna razmerja.
Poslanci so s tesno dvotretjinsko večino (dosegli so jo le za en glas) danes podprli sklep o začetku postopka spremembe ustave z vpisom pravice do uporabe gotovine. Za jih je glasovalo 61, neenotni so bili poslanci stranke Svoboda, proti jih je bilo devet, vzdržalo pa se je šest poslancev. V preostalih poslanskih skupinah je bila podpora skoraj povsem enotna.
Hkrati s sklepom o začetku postopka so poslanci podprli predlog osnutka besedila ustave. Tega je pripravila ustavna komisija, ki je upoštevaje stališče strokovne skupine predlagala novi člen 74.a.
Besedilo osnutka se glasi: “V Sloveniji je v skladu z zakonom zagotovljena uporaba gotovine kot plačilnega sredstva. Vsakdo ima pravico do uporabe gotovine v pravnem prometu. Tudi v bankah je v skladu z zakonom zagotovljena pravica do gotovinskega poslovanja.”
Poslanci pa niso podprli predloga SDS, ki je vseeno predlagal umestitev novega člena v drugo poglavje ustave. Po dokončanem predlogu ustavnega zakona bo DZ dodatno preučil in pri oblikovanju določb upošteval pravne ter druge vidike. Ustavna komisija bo s podporo strokovne skupine besedilo dodelala.
Preberite več:
Zbor bo za mnenje znova zaprosil tudi ECB. Banka je lani pozdravila glavni cilj osnutka zakona, je pa opozorila, da je treba zagotoviti skladnost nacionalnih pravil s tistimi na ravni unije. Vlada ravno zaradi EU, ki da ima izključno pristojnost na področju denarne politike, lani spremembe ustave sprva ni podprla. Po prvotnem mnenju vlade naj bi bil status gotovine že ustrezno urejen in zaščiten v evropski ter slovenski zakonodaji.
Vlada je dopolnjeno mnenje, ki s spremembami odpravlja ključne pomisleke, ta teden potrdila. Zdaj ne nasprotuje zapisu pravice v ustavo, a opozarja, da mora biti pravno urejanje skladno z zakonodajo EU.