Potrošnja v ZDA februarja narasla

Woman holding us dollar bills
Osnovna inflacija ostaja stabilna nad ciljno vrednostjo. Foto: Unsplash

Potrošnja državljanov v ZDA se je februarja okrepila, verjetno zaradi višjih cen, kar bi lahko okrepilo strahove, da se gospodarstvo sooča z obdobjem počasne rasti in visoke inflacije, medtem ko se trgovinske napetosti stopnjujejo.

Potrošnja, ki predstavlja več kot dve tretjini gospodarske dejavnosti, se je po revidiranem padcu za 0,3 odstotka v januarju povečala za 0,4 odstotka, je v petek sporočil Urad za ekonomsko analizo Ministrstva za trgovino. Ekonomisti, ki jih je anketiral Reuters, so napovedovali 0,5-odstotno rast potrošnje po prej prijavljenem padcu za 0,2 odstotka v januarju.

Ameriški predsednik Donald Trump je od začetka svojega mandata januarja uvedel vrsto carinskih ukrepov. V sredo je napovedal 25-odstotno carino na uvoz avtomobilov in lahkih tovornjakov, ki bo začela veljati naslednji teden. Ekonomisti menijo, da lahko način uvajanja carin škoduje gospodarski rasti.

Ker sta poslovno in potrošniško zaupanje močno oslabela, se povečuje tveganje recesije, trgovinski partnerji ZDA pa naj bi se odzvali s svojimi carinami. Napoved carin je povzročila hitro povečanje trgovinskega primanjkljaja, saj so podjetja hitela zagotavljat uvoz pred njihovim začetkom veljavnosti.

Potrošniki so, da bi se izognili višjim cenam, vnaprej kupovali blago, kar se je večinoma zgodilo decembra. Oslabitev tega preventivnega trošenja skupaj z nenavadno hladnim vremenom in snežnimi nevihtami je v začetku leta upočasnila potrošnjo.

Pred objavo podatkov so bile ocene rasti BDP za prvo četrtletje večinoma okoli 1,0 odstotka na letni ravni, medtem ko so se možnosti za recesijo povečale. Ameriško gospodarstvo je v četrtem četrtletju lani raslo z 2,4-odstotno stopnjo.

Indeks cen osebne potrošnje (PCE) se je februarja zvišal za 0,3 odstotka, enako kot januarja. Ekonomisti so napovedovali enako stopnjo rasti. Na letni ravni so se cene februarja zvišale za 2,5 odstotka, enako kot januarja. Osnovna inflacija je na letni ravni februarja dosegla 2,8 odstotka v primerjavi z 2,7 odstotka januarja.

Ameriška centralna banka (Fed) uporablja indeks PCE kot merilo za svoj inflacijski cilj dveh odstotkov. Prejšnji teden je Fed ohranil referenčno obrestno mero v razponu od 4,25 do 4,50 odstotka. Finančni trgi pričakujejo, da bo ameriška centralna banka junija nadaljevala z zniževanjem obrestnih mer.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji