V slovenskih občinah, kjer je Petrol konec junija zaprl štiri bencinske servise, narašča zaskrbljenost zaradi posledic za lokalno skupnost. Skupnost občin Slovenije je v odprtem pismu pozvala tako vodstvo Petrola kot vlado, naj skupaj poiščeta rešitev, ki bo zagotovila obstoj bencinskih servisov, še posebej v razvojno ranljivih okoljih.
Bencinski servisi v manjših in odmaknjenih občinah niso zgolj točilna mesta za gorivo. Pogosto so tudi edini kraj, kjer lahko prebivalci opravijo osnovne nakupe, se srečajo s sosedi ali uredijo nujne opravke.
Njihovo zapiranje pomeni dodatne stroške, nevšečnosti in še večjo odrezanost od storitev, ki so v mestih samoumevne. To ogroža delovanje lokalnih podjetij, obrtnikov, kmetov in turističnih ponudnikov, ki so življenjsko odvisni od dostopa do goriva.
V Skupnosti občin Slovenije so izpostavili, da je takšno kaznovanje občin in njihovih prebivalcev zaradi spora med Petrolom in državo nesprejemljivo. Opozarjajo, da bi moralo podjetje, ki je tako pomembno za lokalno okolje, v svojem poslovnem modelu imeti več prostora za družbeno odgovornost. Prav tako so odgovornost naslovili na državo, ki mora zagotoviti, da so vse nujne storitve, vključno z gorivom, dostopne vsem državljanom.
Pojavlja se rešitev: P&P iz Portoroža pripravljen na prevzem
Medtem ko spor med Petrolom in vlado ostaja nerešen, se je pojavila možnost, da bi zaprte servise prevzelo podjetje P&P iz Portoroža. Podjetje, ki ga vodi Peter Polič, je Petrolu poslalo nezavezujočo informativno ponudbo za nakup vseh štirih bencinskih servisov v Petrini, Črnem Vrhu nad Idrijo, Solčavi in Podkorenu.
Polič je za medije pojasnil, da sicer niso iz tega posla, a se jim zdi kot družbeno odgovorni družbi nedopustno, da se takšne stvari dogajajo. Pripravljeni so servise ohraniti pri življenju, čeprav konkretne cene v ponudbi še niso navedli in na odgovor Petrola še čakajo.
Protesti in pozivi k rešitvi
V krajih, kjer so servisi zaprti, narašča nezadovoljstvo. V občini Kostel so za soboto napovedali protest, podobne razprave potekajo tudi v Črnem Vrhu nad Idrijo in Solčavi.
Preberite več:
Skupnost občin Slovenije opozarja, da je nujno najti skupno rešitev, saj zapiranje črpalk neposredno vpliva na kakovost življenja in razvoj teh območij.