Premier Robert Golob je danes na slavnostnem dogodku ob začetku gradnje 7,25-kilometrskega odseka Velunja na severnem delu tretje razvojne osi izpostavil, da si prebivalci Šaleške in Koroške regije že dolgo zaslužijo to izjemno pomembno cestno povezavo. Odsek, ki ga označuje visoka gradbena zahtevnost s kar dvema predoroma in desetimi viadukti, bo eden ključnih za dokončanje hitre ceste proti Koroški.
“Kjer ni poti, ni sveta,” je uvodoma dejal premier Golob in poudaril, da današnji začetek ni le otvoritev gradbišča, temveč simbolični korak k uresničitvi dolgo pričakovane povezave. Čeprav sta bila dva druga odseka že zaključena, je prav ta odsek tisti, ki bo dokončno določil uspešnost celotnega projekta.
Premier je spomnil tudi na izjemno zahtevne okoliščine, s katerimi se je soočala vlada v zadnjih letih – od vojne v Ukrajini, energetske krize in inflacije do uničujočih poplav, katerih sanacija je zahtevala ogromne finančne vložke.
“Severni del tretje razvojne osi predstavlja polovico vsega denarja, ki ga je država namenila sanaciji posledic poplav,” je poudaril Golob in dodal, da kljub vsemu vlada ne bo upočasnila gradnje, saj si prebivalci regij to zaslužijo. Projekt bo zaključen v naslednjem mandatu, saj je potrebna dolgoročna vizija, ki presega aktualna politična obdobja.
Večja varnost, hitrejši dostopi in gospodarski razvoj
Premier je poudaril, da bo dokončanje povezave pomenilo večjo varnost za prebivalce, hitrejše dostope do ključnih storitev, kot so zdravstvo in izobraževanje, ter zagon gospodarstva s številnimi novimi delovnimi mesti ter povečano logistično učinkovitostjo. “Z njim bosta ti regiji bližje tako prestolnici kot tudi svetu,” je zaključil Golob.
Po slavnostnem dogodku se je premier skupaj z ministroma Jožetom Novakom in mag. Bojanom Kumrom sestal z vodstvom Premogovnika Velenje.
Preberite več:
Pogovori so zajemali teme varnosti pri delu, skrb za družine umrlih rudarjev ter prihodnjo strategijo pravočasnega in pravičnega prehoda rudarskega sektorja. V pripravi je predlog zakona, ki predvideva postopno zaprtje Premogovnika med letoma 2026 in 2045, z ustrezno socialno podporo za zaposlene in njihove družine.