Cene nafte so v četrtek porasle, potem ko so dan prej padle za več kot en dolar, podporo pa so našle zaradi pričakovanj glede prihajajočih trgovinskih pogajanj med Združenimi državami Amerike in Kitajsko – dvema največjima svetovnima porabnikoma nafte.
Terminske pogodbe za nafto brent so dražje za deset centov in znašajo 61,22 ameriškega dolarja (56,47 evra) za sodček, medtem ko je ameriška nafta West Texas Intermediate (WTI) dražja za 13 centov. Z njo se trguje po ceni 58,20 dolarja (53,69 evra) za sodček.
“Optimizem zaradi trgovinskih pogajanj med ZDA in Kitajsko ta konec tedna je glavni dejavnik, ki podpira okrevanje na naftnem trgu. Znaki umirjanja trgovinske vojne so izboljšali tržno razpoloženje, kar je sprožilo okrevanje cen na naftnem trgu, ki je bil pred tem močno razprodan,” je povedala neodvisna tržna analitičarka Tina Teng.
Ameriški finančni minister Scott Bessent se bo 10. maja v Švici srečal z glavnim kitajskim gospodarskim uradnikom, da bi razpravljala o trgovinskem sporu, ki moti globalno gospodarstvo, poroča Reuters. Ker sta ZDA in Kitajska največji svetovni gospodarstvi, bodo motnje, ki jih povzroča njun trgovinski spor, verjetno upočasnile rast porabe surove nafte.
Ameriški predsednik Donald Trump je v sredo izjavil, da je Kitajska sprožila trgovinske pogovore, a je dodal, da ni pripravljen zmanjšati ameriških carin na kitajsko blago zgolj zato, da bi privabil Peking za pogajalsko mizo. Bessent je dejal, da prihajajoča pogajanja predstavljajo šele začetek, ne pa že “naprednih”pogovorov.
Zaskrbljenost nad šibkim povpraševanjem je omejila rast cen nafte po tem, ko je ameriška centralna banka (Fed) ohranila obrestne mere nespremenjene, a je opozorila na povečano gospodarsko negotovost.
“Fed je nakazal, da bodo obrestne mere verjetno ostale nespremenjene, dokler ne bo bolj jasno, kako carine vplivajo na gospodarstvo. To je okrepilo ameriški dolar, kar je dodatno obremenilo širši trg surovin,”so v četrtkovem poročilu zapisali analitiki ING.
Preberite več:
Močnejši ameriški dolar dela nafto, denominirano v dolarjih, dražjo za kupce, ki uporabljajo druge valute, kar zmanjšuje povpraševanje.
Dodatno skrb povzroča tudi porast zalog bencina v ZDA prejšnji teden, zaradi česar analitiki sklepajo, da potrošnja ne narašča z pričakovano dinamiko, čeprav ZDA kmalu vstopajo v poletno sezono povečanega povpraševanja.
Hkrati Organizacija držav izvoznic nafte (OPEC) in njeni zavezniki – znani kot OPEC+ – načrtujejo povečanje proizvodnje nafte, kar bo dodatno pritiskalo na cene.