Alphabet, matično podjetje, ki ima v lasti Google in YouTube, je v četrtek objavilo poslovne rezultate za prvo četrtletje letošnjega leta, po katerih je rast presegla pričakovanja.
Skupni ustvarjeni prihodki so znašali 90,23 milijarde ameriških dolarjev, v primerjavi s pričakovanji analitikov, ki so predvideli 89,12 milijarde. Vlagatelji so spremljali tudi ključne segmente Alphabetovega poslovanja – prihodki iz oglasov na YouTubu so znašali 8,93 milijarde dolarjev, iz storitev Google Cloud pa 12,26 milijarde.
Konsolidirani prihodki celotne skupine so se povečali za 12 odstotkov glede na isto četrtletje lani in presegli pričakovanja analitikov, ki so napovedovali 10-odstotno rast. Skupni prihodki od oglaševanja na YouTubu in v najbolj priljubljenem iskalniku na svetu, Googlu, so znašali 66,89 milijarde dolarjev, kar je 8,5 odstotka več kot leto prej.
Philipp Schindler, vodja Googlovega poslovnega oddelka, je dejal, da kljub doseženi rasti Alphabet “ni imun na makrookolje” ter dodal, da bo odločitev predsednika Donalda Trumpa o ukinitvi določbe de minimis za majhne pakete, ki bo začela veljati v začetku maja, “rahlo vplivala na naše oglaševalsko poslovanje v letu 2025, predvsem pri trgovcih iz azijsko-pacifiške regije”.
Določba de minimis omogoča uvoz pošiljk, vrednih manj kot 800 dolarjev, v ZDA brez carin, kar je ključen del poslovanja kitajskih podjetij, kot sta Temu in Shein, ki prodajajo velike količine blaga prek spletnih trgovin in veliko vlagajo v spletno oglaševanje.
Glavne industrije, ki se oglašujejo na Googlovih platformah, so finance, trgovina na drobno, zdravstvo in turizem, je povedal Schindler. Čisti dobiček Alphabeta se je v primerjavi z lanskim letom povečal za 46 odstotkov na 34,54 milijarde dolarjev. Segment računalništva v oblaku je ustvaril prihodke v višini 12,26 milijarde dolarjev, kar je bilo nekoliko pod pričakovanji, a še vedno 28 odstotkov več kot v enakem obdobju lani.
Preberite več:
Alphabet je marca opravil največji prevzem v svoji zgodovini, ko je za 32 milijard dolarjev v gotovini kupil platformo za varnost v oblaku Wiz. Zaključek transakcije je predviden v prihodnjem letu, ko jo bodo potrdili regulatorji. Segment, imenovan “druge naložbe”, ki vključuje podjetje za avtonomne taksije Waymo in biotehnološko podjetje Verily, je ustvaril 450 milijonov dolarjev prihodkov, kar je 9 odstotkov manj kot leto prej. Pri tem je zabeležil izgubo v višini 1,23 milijarde dolarjev, kar je več od lanskoletne izgube v višini 1,02 milijarde dolarjev.
Alphabet navaja, da Waymo z avtonomnim taksijem trenutno opravi približno 250.000 voženj na teden v štirih mestnih območjih, kjer deluje (to so San Francisco, Los Angeles, Phoenix in Austin). Alphabet v letu 2025 še vedno načrtuje kapitalske izdatke v višini približno 75 milijard dolarjev, poleg tega pa namerava porabiti 70 milijard dolarjev za odkup lastnih delnic, kot je to storil tudi leto prej.