Lani je Atlantic Grupa zabeležila 10,8-odstotno rast prihodkov od prodaje v primerjavi z letom 2023, dosego 1,08 milijarde evrov. Operativni dobiček (EBITDA) je zrasel za 12 odstotkov na 97 milijonov evrov, poroča podjetje.
Neto dobiček je znašal 26,5 milijona evrov, kar je za 15,2 odstotka manj v primerjavi s prejšnjim letom. Nižji dobiček so zabeležili na račun visokih cen kave in kakava, še posebej v zadnjem četrtletju preteklega leta, so zapisali v poročilu.
“Kljub neugodnim zunanjim razmeram je Atlantic Grupa leto 2024 zaključila z odličnimi prodajnimi rezultati, ki so prvič presegli milijardo evrov. Rekordni prihodki so bili doseženi z rastjo prodaje na vseh poslovnih in distribucijskih področjih ter večjih trgih, rast EBITDA pa smo dosegli kljub nepredstavljivi podražitvi ključnih surovin, kave in kakava, ter z večjim vlaganjem v zaposlene in marketing. Želim se zahvaliti vsem zaposlenim za njihovo predanost krepitvi poslovanja, pa tudi našim partnerjem za dolgoletno podporo. Še naprej pričakujemo izzive, vendar ostajamo osredotočeni na krepitev konkurenčnosti, inovacij ter dobičkonosne in trajnostne rasti,” je izjavil predsednik uprave Emil Tedeschi.
Rast prodaje je vodil segment Kave s 24,5 odstotka rasti, Pijače z 9,5 odstotka ter Delikatesni namazi z 9,1 odstotka.
Kava zdaj predstavlja skoraj četrtino skupnih prihodkov, 23 odstotkov, s čimer je postala največja samostojna kategorija.
Največjo rast prihodkov od prodaje je zabeležila Srbija z 18,3 odstotka. Sledijo ključni evropski trgi, kjer je prodaja v primerjavi z letom 2023 narasla za 14,8 odstotka, predvsem zaradi močne rasti v Nemčiji, Švici in Avstriji. Na Hrvaškem je bila letna rast prihodkov od prodaje 8,8 odstotka.
Lastne blagovne znamke predstavljajo 62,7 odstotka prodaje.
Atlantic Grupa pričakuje, da bodo prihodki v tem letu dosegli 1,2 milijarde evrov.
“V letu 2025 je še naprej pričakovati močan pritisk na dobičkonostnost zaradi nenehnega drastičnega zviševanja stroškov surove kave in kakava. Trenutno ocenjujemo, da bodo stroški surove kave za Atlantic Grupu višji za kar 90 milijonov evrov, stroški kakava pa bodo za načrtovane količine višji za več kot 7 milijonov evrov v primerjavi z letom 2024. Prav tako pričakujemo dodatni pritisk zaradi zvišanja plač in cen storitev. Kljub negotovim in neugodnim razmeram verjamemo, da bomo uspeli doseči normalizirani operativni dobiček, ki bo pred obrestmi, davki in amortizacijo (EBITDA) na enaki ravni kot leta 2024,” navajajo v napovedi za to leto.
Atlantic Grupa poudarja pomen pridobitve in integracije srbske družbe Strauss Adriatic, koraka, od katerega pričakujejo znatni sinergični učinek.
Kapitalna vlaganja so lani znašala 50 milijonov evrov. En primer je avtomatizacija centralnega skladišča v Vukovini, ki temelji na napredni 2D tehnologiji, ki jo je Atlantic uvedel med prvimi v tem delu Evrope.
Za letos so napovedana kapitalna vlaganja v višini 55 milijonov evrov.