Ruska centralna banka je ključno obrestno mero ohranila pri 21 odstotkih. Trenutno stopnja inflacije popušča, medtem pa se v luči svetovnih trgovinskih prevratov kažejo nova tveganja za rusko gospodarstvo.
“Upad stopnje rasti svetovnega gospodarstva in cen nafte v primeru zaostrovanja trgovinskih napetosti bi lahko imel proinflacijski učinek,” je sporočila tamkajšnja centralna banka.
To je najvišja raven obrestne mere, ki jo je ruska centralna banka dosegla od začetka tega stoletja. Rubelj se je letos v primerjavi z dolarjem okrepil za 37 odstotkov, kar podpira prizadevanja centralne banke v boju proti inflaciji, saj se s tem poceni uvoženo blago.
Za letos centralna banka napoveduje inflacijsko stopnjo med sedmimi in osmimi odstotki ter nadaljnji padec na povprečno štiri odstotke v letu 2026.
Kar zadeva obrestno mero, napoved za letos predvideva nihanje med 19,5 in 21,5 odstotka.
Kljub sankcijam je rusko gospodarstvo v zadnjih treh letih poslovalo bolje od prvotnih pričakovanj, zdaj pa se država pripravlja na daljše obdobje nižjih cen nafte in posledično manjših proračunskih prihodkov.
Preberite več:
Za letos centralna banka predvideva gospodarsko rast med enim in dvema odstotkoma, kar je pod vladnimi pričakovanji v višini 2,5 odstotka.
Naslednje srečanje, na katerem bodo odločali o obrestni meri, je predvideno za 6. junij.