Irski nizkocenovni letalski prevoznik Ryanair je v ponedeljek poročal o močnem povpraševanju v Evropi in napovedal dvig cen vozovnic. S tem naj bi nadomestil manjši lanski dobiček, ki ga je povzročil padec cen. Kot razlog navaja, da so letošnje obrestne mere nižje od lanskih, kar pomeni, da si bodo opomogli tudi potrošniki.
“Povpraševanje je po celotnem omrežju močno. Poslujemo v 37 različnih državah. Povsod opažamo močno poletno povpraševanje,” je za Reuters povedal finančni direktor Neil Sorahan.
Največji evropski letalski prevoznik po številu potnikov je v poslovnem letu, ki se je končalo 31. marca, poročal o 16-odstotnem padcu letnega dobička. Do tega naj bi privedlo manjše povpraševanje in spor s spletnimi potovalnimi agencijami ter posledično znižanje cen vozovnic za sedem odstotkov.
“Veseli nas, da bomo večino teh sedmih odstotkov povrnili, ne pa vsega. Mislim, da je to dokaj dober preobrat,” je dejal Sorahan.
Povprečne cene bo nizkocenovnik povišal za skoraj sedem odstotkov, potem ko je glavni izvršni direktor Michael O’Leary marca napovedoval štiri- do šestodstotno povišanje.
V ponedeljek ob 7.33 po srednjeevropskem času so cene delnic Ryanaira porasle za 3,4 odstotka na 23,17 evra. Lanskega julija so po 15-odstotnem padcu povprečnih cen vozovnic padle na 13,41 evra.
O’Leary bi lahko prejel bonus v višini skoraj 100 milijonov evrov, v primeru, da cena delnice 28 dni ostane nad 21 evri. To mejo je delnica presegla 2. Maja. Ryanair je sporočil medletno zvišanje cen vozovnic za trimesečje, ki se konča junija, za “srednjih do visokih najst odstotkov”, predvsem zaradi velikonočnih praznikov. Poletne rezervacije so za približno odstotek višje kot v enakem obdobju lani.
Dobiček Ryanaira je v poslovnem letu po obdavčitvi znašal 1,61 milijarde evrov (1,8 milijarde dolarjev), kar se sklada z napovedmi analitikov. V tekočem poslovnem letu družba pričakuje “zmerno inflacijo stroškov na enoto”. Povečane stroške kontrole zračnega prometa in višje okoljske davke bo pomagal izravnati nadzor stroškov, pa tudi nova letala in varovanje pred tveganji pri gorivu.
Prevoznik je v 12 mesecih prepeljal rekordnih 200 milijonov potnikov, potem ko je zaradi zamud pri dobavi Boeinga zmanjšal prejšnji cilj 205 milijonov, in pričakuje, da bo v letu do 31. marca 2026 prepeljal 206 milijonov.
Preberite več:
“Z dobavami smo v dobri formi,” je izjavil Sorahan. Dodal je, da pričakujejo, da bo Boeing spoštoval dogovorjene cene za trenutna naročila letal, tudi če Evropska unija uvede vzajemne carine. V nasprotnem primeru si bodo pridržali pravico do odpovedi, sta si enotna z O’Learyjem. Ryanair je ena največjih Boeingovih strank.