Danes v Savdski Arabiji poteka eden najpomembnejših infrastrukturnih in turističnih projektov na svetu – to je gigantski Neom, mesto prihodnosti, ki naj bi Savdsko Arabijo tesno povezal z Rdečim morjem ter sosednjimi, zelo obiskanimi letovišči Jordanije (Akaba), Izraela (Eilat) in Egipta (Sinaj in Hurgada).
Vse to je del Vizije 2030, velikega infrastrukturnega projekta, katerega cilj je monarhijo odmakniti od odvisnosti od nafte ter odpreti vrata turizmu in poslovanju, kar je danes glavno gonilo gospodarstva Dubaja ali Katarja.
Neom je sestavljen iz več delov oziroma posameznih mest, najbolj sporen pa je bil “The Line”, megaprojekt, ki naj bi se raztezal čez 160 kilometrov puščave in bil izjemno ozek, s čimer bi postal prvo “linearno mesto” na svetu, o katerem urbanisti sanjajo že desetletja.
A poročila, ki jih povzema Wall Street Journal, kažejo, da so se načrti močno spremenili, saj je bil “The Line” drastično skrajšan, stroški celotnega megalopolisa pa so strmo narasli. Tisto, kar uradniki zdaj navajajo kot “končni videz” Neoma, bo po ocenah stalo 8,8 bilijona dolarjev, dokončano pa gotovo ne bo pred letom 2080. Še huje, znesek je 25-krat večji od trenutnega letnega proračuna Savdske Arabije.
Razen tega revizorsko poročilo navaja, da je vlada skušala prikriti stroške s spremembami, ki jih je “namerno uvedel nekdo izmed vladnih menedžerjev”. Revizorji trdijo, da so vodilni prikrili informacije o dejanskih stroških ne le pred javnostjo, temveč tudi pred Mohamedom bin Salmanom (MBS), ki je zasnoval celotni projekt.
Po navedbah WSJ je vodstvo poskušalo “prirediti” utemeljenost stroškov z lažnimi podatki o dobičkonosnosti – da bi dokazali, kako hitro se bo naložba povrnila, so vnesli nerealistične cene bivanja.
Na primer: v smučarskem letovišču Trojena je predvidena cena nočitve v hotelu, opisanem kot “butični pohodniški hotel”, v resnici 489 dolarjev, a se v poročilu omenja cena 1.866 dolarjev, medtem ko je cena nastanitve “inovativnega glampinga” z realnih 216 dolarjev poskočila na 794 dolarjev na noč, kar je več kot trikratno povečanje.
WSJ trdi, da je pri tem sodelovalo tudi slovito svetovalno podjetje McKinsey. Po poročanju je Antoni Vives, direktor letovišča Sindalah, ki je še v gradnji, v e-poštnem sporočilu zapisal, da “stroški ne bodo razkriti pred glavnim sestankom”. McKinsey je obtožbe zavrnil, čeprav je javno znano, da podjetje za svetovalne storitve letno prejme 130 milijonov dolarjev.
Preberite več:
“The Line” oziroma “Linijo” so posegi v projekt še posebej prizadeli – medtem ko bodo drugi deli Neoma dražji in bo njihova izgradnja trajala dlje, je bila dolžina “The Line” najprej skrajšana s 160 na 16 kilometrov, zdaj pa na zgolj dva kilometra v začetni fazi! Poleg tega so višino stavb, ki bodo obdajale bulvar, znižali s 500 na 300 metrov.
Glede na vse, kar je znano o projektu, se je “The Line” že od začetka zdel nerealističen, zdaj pa postaja očitno, da bo gradnja obalnega letovišča in smučarskega središča trajala bistveno dlje, kot so predvideli prvotni ambiciozni načrti.