Južna Koreja je v torek napovedala, da povečuje obseg podpornega paketa za svojo ključno industrijo polprevodnikov na približno 23,25 milijarde dolarjev, kar predstavlja povečanje za približno 25 odstotkov v primerjavi s paketom, napovedanim lani.
Vlada je sporočila, da se novi ukrepi uvajajo v odziv na pozive po razširitvi podpore sektorju, zlasti v času vse večje politične negotovosti zaradi aktualne administracije ZDA in krepitve konkurence iz Kitajske, poroča Reuters.
Po skupni izjavi več ministrstev, vključno z Ministrstvom za trgovino, bo Južna Koreja prav tako povečala finančno pomoč sektorju čipov. Ta odločitev naj bi pomagala južnokorejskim podjetjem lažje prenesti vse večje stroške in ohraniti konkurenčnost na svetovnem trgu, navaja sporočilo.
Južna Koreja, četrto največje gospodarstvo v Aziji, je dom vodilnih svetovnih proizvajalcev pomnilniških čipov, med drugim podjetij Samsung Electronics in SK Hynix.Vseeno pa ta podjetja v primerjavi z nekaterimi konkurenti zaostajajo v sektorjih, kot sta načrtovanje čipov in pogodbeno proizvajanje.
Leta 2024 je izvoz polprevodnikov iz Južne Koreje znašal 141,9 milijarde dolarjev, kar predstavlja 21 odstotkov celotnega izvoza države. Izvoz na Kitajsko je znašal 46,6 milijarde dolarjev, v ZDA pa 10,7 milijarde. Ameriški predsednik Donald Trump je v nedeljo izjavil, da bo kmalu objavil višino carin na uvožene polprevodnike, a je dodal, da bo nekaterim podjetjem v sektorju dopuščena določena fleksibilnost.
Po tej napovedi je južnokorejski finančni minister Choi Sang-mok izjavil, da bo vlada pri preiskavah po 232. členu ameriške zakonodaje, ki se nanašajo na uvoz polprevodnikov in biofarmacevtskih izdelkov, z namenom zmanjšanja negativnega vpliva na domača podjetja aktivno sodelovala z ZDA.
Prejšnji teden je Južna Koreja že objavila nujne ukrepe podpore za svojo avtomobilsko industrijo v poskusu ublažitve posledic ameriških carin na sektor, ki je dolga leta beležil močno rast izvoza v ZDA.
Preberite več:
Ti ukrepi vključujejo finančno podporo za proizvajalce avtomobilov, pa tudi davčne olajšave in subvencije za spodbujanje domačega povpraševanja. Vlada je prav tako obljubila dodatna prizadevanja pri pogajanjih z ZDA in širitvi dostopa do trgov.