Ameriški proizvajalec električnih vozil Tesla je v torek prejel prvo od več državnih dovoljenj v Kaliforniji, ki so potrebna za uvedbo storitve robotaksijev v tej zvezni državi, je sporočila kalifornijska regulatorna agencija za komunalne storitve CPUC.
V torek so iz CPUC sporočili, da so odobrili Teslino zahtevo za dovoljenje za čarterski prevoz potnikov (TCP), dovoljenje, namenjeno šoferjem prevoznih storitev. Dovoljenje bo Tesli omogočilo, da upravlja floto vozil, ki bodo prevažala zaposlene podjetja po vnaprej dogovorjenih poteh.
Dovoljenje je predpogoj za vložitev prošnje za odobritev avtonomne taksi storitve v Kaliforniji. Iz CPUC so sporočili, da dovoljenje za zdaj Tesle ne pooblašča, da nudi storitve prevoza v avtonomnih vozilih, prav tako ne dovoljuje Tesli, da nudi prevoz širši javnosti.
Zaradi vse slabše prodaje se je ustanovitelj in predsednik uprave Tesle Elon Musk lani začel vedno bolj osredotočati na uvedbo robotaksijev in je v javnih nastopih napovedal, da bo letos začel ponujati storitve avtonomnega taksi prevoza brez voznika v Kaliforniji in Teksasu. Oktobra je podjetje na dogodku predstavilo Cybercab, prototip vozila za avtonomni prevoz, ki nima niti volana niti pedala za plin.
Tesla je zahtevo za TCP dovoljenje vložila že novembra 2024, so iz CPUC sporočili v e-pošti za Reuters in dodali, da Tesla še ni vložila prošnje za druga dovoljenja, potrebna za avtonomno taksi storitev. Za to storitev bi bila potrebna dodatna odobritev CPUC in kalifornijske uprave za motorna vozila (DMV). Tesla ima trenutno dovoljenje za testiranje avtonomnih vozil, v katerih je ves čas prisoten tudi človeški voznik.
V torek je sektorska organizacija Alliance For Automotive Innovation (AAI), ki združuje vse velike proizvajalce avtomobilov, poslala pismo vladi predsednika Donalda Trumpa in zahtevala zmanjšanje birokracije ter regulatornih ovir, da bi pospešili in razširili uvedbo avtonomnih vozil na ameriških cestah.
V pismu zahtevajo, da Ministrstvo za promet (USDOT) pripravi regulatorni okvir za celotno državo ZDA, določi kriterije za odobritev avtonomnih vozil in da nacionalna uprava za varnost avtocest NHTSA postane edini organ za reguliranje strojne opreme, programske opreme in operativnega delovanja avtonomnih vozil.
“Če zvezna vlada ne bo uspela uvesti razumnih predpisov za avtonomna vozila, obstaja nevarnost, da bo na tem temeljnem področju prevzela vodilno vlogo Kitajska … Številni predpisi, ki jih izvajajo različne vladne agencije in organi zveznih držav, ustvarjajo neskladna pravila, omogočajo pravne vrzeli glede varnosti in zmanjšujejo zaupanje javnosti,” je zapisano v pismu, ki ga je prejel Reuters.
Iz organizacije konkretno zahtevajo, da se ukinejo predpisi, ki še vedno določajo, da mora biti iz varnostnih razlogov v komercialnem avtonomnem vozilu prisoten človeški voznik, obenem pa želijo, da se ukine obveznost za tovornjake, da postavijo varnostni trikotnik v bližini kraja morebitne nesreče. Proizvajalci avtonomnih vozil bi potrebo po človeškem vozniku radi odpravili z uporabo opozorilne luči v kabini.
Podjetja, ki razvijajo avtonomno vožnjo, že leta pritiskajo na organe, naj omilijo regulatorne zahteve, pravila za lažjo uvedbo avtonomnih vozil pa so bila že neuspešno predlagana v Kongresu. Kljub temu je ameriško ministrstvo za promet decembra predlagalo nova pravila za odobritev vozil brez kakršnih koli upravljalnih mehanizmov, kot so volan ali pedala za plin in zavore.
Preberite več:
Storitev Waymo, ki je v lasti Googlovega holdinga Alphabet, ponuja storitve avtonomnega taksi prevoza samo v San Franciscu. Z istega trga se je konec preteklega leta umaknil njihov največji konkurent, storitev Cruise, ki so jo zagnali General Motors, preden so zaradi velikih izgub odstopili od komercialne storitve prevoza ter razvoja nove generacije robotaksijev brez upravljalnika.
Musk, ki je po Trumpovi inavguraciji januarja v tesnih stikih z njegovo vlado, je na začetku leta napovedal, da Tesla “do julija” tega leta že nudila storitev “plačane avtonomne vožnje” v Kaliforniji in Teksasu.