Finančni ministri držav članic Evropske unije so 8. julija soglasno odločili, da lahko Slovenija in še 14 drugih držav v obdobju 2025–2028 začasno odstopajo od evropskih fiskalnih pravil za potrebe povečevanja naložb v obrambo. To pomeni, da bodo lahko te države proračunske izdatke za obrambo zvišale za do 1,5 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP) letno, ne da bi s tem kršile pravila EU.
Svet EU je odobril uporabo t. i. nacionalne odstopne klavzule za države, med katerimi so poleg Slovenije tudi Belgija, Bolgarija, Češka, Danska, Estonija, Finska, Grčija, Hrvaška, Latvija, Litva, Madžarska, Poljska, Portugalska in Slovaška. Ta klavzula omogoča prilagoditev fiskalnih pravil v izrednih okoliščinah, kot je potreba po krepitvi obrambnih zmogljivosti zaradi vse bolj negotovih varnostnih razmer v Evropi.
Evropska komisija in Svet EU sta zagotovila, da v obdobju uporabe klavzule ne bosta sprožila postopkov zaradi presežka proračunskega primanjkljaja, če bo ta posledica višjih izdatkov za obrambo. Pri vseh ostalih izdatkih pa morajo države še naprej spoštovati fiskalna pravila.
Slovenija načrtuje rast obrambnih izdatkov
Slovenija je že napovedala, da bo letos povečala obrambne izdatke na dva odstotka BDP, do leta 2030 pa jih želi zvišati na tri odstotke. Državni zbor je junija potrdil resolucijo o zvišanju obrambnih izdatkov, pred kratkim pa je potrdil tudi razpis posvetovalnega referenduma o tej temi.
Finančni minister Klemen Boštjančič je ob robu zasedanja povedal, da še ni jasno, ali bo Slovenija možnost odstopanja od fiskalnih pravil dejansko izkoristila.
Odstopna klavzula je ključni del širšega načrta za ponovno oborožitev Evrope, ki naj bi v prihodnjih letih mobiliziral do 800 milijard evrov dodatnih naložb v obrambo in varnost. V ta namen je predviden tudi nov finančni instrument EU s 150 milijardami evrov posojil za skupno naročanje vojaške opreme.
Preberite več:
Danska gospodarska ministrica Stephanie Lose, katere država trenutno predseduje Svetu EU, je poudarila, da so naložbe v obrambne zmogljivosti glavna prednostna naloga in da bo nacionalna odstopna klavzula članicam omogočila povečanje obrambnih izdatkov ob ohranjanju vzdržnih javnih financ.