Slovenija in Hrvaška združujeta moči za evropsko zgodbo o uspehu

Matjaž Han
Slovenski minister Matjaž Han na poslovni konferenci v Zagrebu poudarja pomen sodelovanja za skupno gospodarsko rast. Foto: X/Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport

Na poslovni konferenci v Zagrebu sta slovenski minister za gospodarstvo Matjaž Han in hrvaški minister Ante Šušnjar poudarila, da morata Slovenija in Hrvaška okrepiti sodelovanje, saj bi združene moči lahko postale zgled uspeha v Evropi. Po Hanovem prepričanju bi se morali državi dogovoriti o skupnih interesih in oblikovati enotna stališča glede različnih tem, kot so carine in druge gospodarske politike.

“Male države bi se morale dogovoriti, kaj je njihov interes. Nimamo več časa, samo sklonimo glavo, ko večje države nekaj rečejo. O nekaterih vprašanjih bi se absolutno morali dogovarjati. Moramo biti konkurenčni,” je v svoji izjavi izpostavil Han.

Blagovna menjava med državama znaša 7,5 milijarde evrov. Slovenija je tretja najpomembnejša trgovinska partnerica Hrvaške, takoj za Nemčijo in Italijo. Hkrati je Hrvaška najprivlačnejša destinacija za slovenske naložbe, saj več kot tretjina vseh slovenskih tujih investicij prihaja prav tja, s skupno vrednostjo nad 2,6 milijarde evrov. Hrvaške naložbe v Sloveniji dosegajo okoli 1,5 milijarde evrov.

Šušnjar (levo od ministra Hana) je poudaril, da je med državama že prisotno strateško zavezništvo, predvsem na področju energetike. Hrvaška je zainteresirana tudi za sodelovanje pri širjenju Jedrske elektrarne Krško, o čemer so že odprti konstruktivni pogovori.

Minister za turizem in šport Hrvaške, Tonči Glavina, je izpostavil velik potencial sodelovanja v turizmu. Poudaril je, da obe državi že sodelujeta v pomembnih turističnih organizacijah ter na skupnem razvoju turističnih produktov. “Že dolgo imamo skupno predstavitev Hrvaške in Slovenije kot turističnih destinacij v ZDA, Južni Koreji in na Kitajskem, torej na daljnih trgih, kjer si turisti ob obisku Evrope želijo videti več držav,” je dodal.

Zagreb in Ljubljana veljata za gospodarska motorja regije, zato bi po mnenju Hanovih morali imeti skupna stališča tudi v drugih pomembnih gospodarskih vprašanjih. Opozoril je tudi na negotovosti zaradi zunanjih dejavnikov, kot so administrativni ukrepi v ZDA, ki otežujejo načrtovanje poslovanja.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji