Slovenija na dobri poti pri ravnanju z odpadki

Smeti
Foto: Freepik

Evropska komisija je v četrtem pregledu izvajanja okoljske zakonodaje ocenila, da Slovenija dosega dobre rezultate pri ravnanju z odpadki in zmanjševanju emisij, medtem ko se sooča z izzivi na področju ohranjanja habitatov in živalskih vrst ter investicij v odpadne vode in naravi prijazne rešitve.

Slovenija je ena redkih držav EU, ki je na dobri poti, da do leta 2025 doseže cilje glede 55-odstotnega deleža komunalnih odpadkov za ponovno uporabo in 65-odstotnega recikliranja odpadne embalaže. Poleg tega država izboljšuje kakovost zraka z zmanjševanjem emisij, s čimer izpolnjuje zaveze za obdobje 2020-2029 in ohranja trend izboljšav.

Pomanjkljivosti pri upravljanju voda in hrupa

Kljub temu pa Bruselj opozarja na poslabšanje stanja številnih habitatov, kot so gozdovi, barja, travišča in sladkovodni ekosistemi, ter vrst, med katerimi so sesalci, dvoživke in členonožci. Slovenija se že od julija 2019 sooča s postopkom zaradi netrajnostnih kmetijskih praks na območjih Natura 2000, ki so poslabšale stanje nekaterih ptic in metuljev. Komisija zahteva nujne ukrepe za uskladitev z direktivo o habitatih.

Slovenija mora posodobiti infrastrukturo za odpadne vode, saj še ne izpolnjuje vseh zahtev direktive o čiščenju komunalne odpadne vode. Prav tako je okoljski hrup velik izziv – povzroča zdravstvene težave pri številnih prebivalcih, država pa ni zaključila strateškega kartiranja hrupa, kar je privedlo do začetka postopka ugotavljanja kršitev.

Potreba po večjih naložbah in boljšem obveščanju javnosti

Za doseganje okoljskih ciljev bi Slovenija potrebovala okoli 1,8 milijarde evrov letnih naložb, trenutno pa obstaja vrzel približno 600 milijonov evrov. Komisija poudarja tudi potrebo po boljšem obveščanju javnosti o pravicah do sodnega varstva in dostopa do sodišč, kar je ključno za učinkovito varstvo okolja.

Čeprav Slovenija kaže pomemben napredek, so izzivi na področju narave, voda in hrupa opomnik, da je potrebno nadaljevati z ukrepi in vlaganji. 

Evropska komisija spodbuja državo, da okrepi izvajanje okoljske zakonodaje, kar bo dolgoročno koristilo tako okolju kot gospodarstvu.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji