Vlada Republike Slovenije je danes potrdila dva pomembna predloga zakona, ki urejata obdavčitev dohodkov iz kriptosredstev in izvedenih finančnih instrumentov. Novi predpisi, ki stopijo v veljavo 1. januarja 2026, uvajajo enotno proporcionalno davčno stopnjo 25 odstotkov za dobičke od odsvojitve teh instrumentov, s čimer želijo poenotiti in poenostaviti davčni sistem ter zmanjšati administrativne ovire za davčne zavezance.
Z novim Zakonom o davku od dobička iz odsvojitve kriptosredstev bodo fizične osebe, rezidenti Slovenije, morale plačati davek od dobička, ki ga z odsvojitvijo kripto premoženja ustvarijo v določenem davčnem letu. Obdavčujejo se vsi dobički, razen če gre za odsvojitev v okviru poslovne dejavnosti ali znotraj menjave med kriptosredstvi istega imetnika. Zakon predvideva obširno evidenco pridobitev in odsvojitev, ki jo bo davčni organ lahko zahteval za nadzor.
Nova ureditev sledi evropskim smernicam, zlasti uredbi MiCA, in skuša zagotoviti pravno varnost in enakopravno obravnavo kriptosredstev, pri čemer posebnih obremenitev ne bodo povzročali interni prenosi ali menjave kriptovalut med seboj.
Posebej pomembna je možnost poenostavljenega retroaktivnega izračuna davka za obdobje 2021–2025, s katerim lahko zavezanci uveljavljajo dohodnino na način, da se osnova določi kot 40 odstotkov vrednosti kriptosredstev na koncu leta 2025 in vseh odsvojitev v petih letih.
Enotna obdavčitev izvedenih finančnih instrumentov
Ob tem je bila sprejeta tudi novela Zakona o davku od dobička od odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov, ki prinaša poenostavitev. Po novem bo 25-odstotna davčna stopnja veljala ne glede na obdobje, od kar je imel imetnik instrument v lasti, kar poenostavlja dosedanji sistem.
Minister za finance Klemen Boštjančič je ob predstavitvi izpostavil, da želijo z zakonskima predlogoma zagotoviti predvidljivo, tehnološko nevtralno in pravično davčno ureditev, ki bo podpirala tudi razvoj trga kriptosredstev v Sloveniji.
Preberite več:
Predlogi zakonov že imajo podporo strokovnjakov glede jasnosti in usklajenosti z mednarodnimi pravili, a nekateri izpostavljajo potrebo po skrbnem spremljanju učinkov na trg. Novi sistem bo pomembno vplival na vse imetnike kriptosredstev in tiste, ki delujejo na finančnih trgih. Nova ureditev tako predstavlja korak Slovenije k moderni davčni ureditvi, ki vključuje tudi hitrorastoče digitalne finance.