Slovenija za ukrepe načrta digitalne preobrazbe 183 milijonov evrov

Digitalna preobrazba, računalnik, podatkovni center
Foto: iStock

Vlada je sprejela akcijski načrt strategije Digitalna Slovenija 2030 za leti 2025 in 2026, ki združuje 66 ključnih ukrepov za pospeševanje digitalne preobrazbe v državi. Za realizacijo teh ukrepov je v dveh letih predvidenih skupno nekaj več kot 183 milijonov evrov, so sporočili z ministrstva za digitalno preobrazbo.

Strategija Digitalna Slovenija 2030 je krovni načrt, katerega cilj je strateško usmeriti digitalni razvoj Slovenije do leta 2030. Sprejet je bil novembra 2023 kot del nacionalnih prizadevanj za uskladitev s cilji evropskega programa Pot v digitalno desetletje. Akcijski načrt za leti 2025 in 2026 predstavlja konkretnejši korak na tej poti, ob tem pa vključuje tudi pregled že izvedenih ukrepov in načrtovanje do konca desetletja.

Kot poudarjajo na ministrstvu, se Slovenija s tem načrtom osredotoča na trajnostne ter zaupanja vredne rešitve, ki bodo pripomogle k digitalni preobrazbi družbe, javne uprave, lokalnih skupnosti in gospodarstva. Glavni namen je celovito izboljšanje kakovosti življenja prebivalcev preko modernih digitalnih tehnologij in storitev.

Osrednji prioritetni cilji in sodelovanje

Akcijski načrt podrobno opredeljuje korake za dosego nacionalnih ciljev na ključnih področjih, kot so dvig digitalnih kompetenc, povečanje in posodobitev digitalne infrastrukture in povezljivosti ter digitalizacija podjetij in javnih storitev. Vključuje tudi aktivno sodelovanje Slovenije v evropskih projektih, ki se nanašajo na strateške teme digitalne preobrazbe.

Izpostavljeni so tudi ukrepi, ki so bili izvedeni takoj po sprejetju strategije, saj načrt jasno kaže tudi na izhodišča, na katerih bo Slovenija gradila v prihodnjih letih. Cilj je zagotoviti, da bo digitalna preobrazba usklajena z evropskimi standardi ter pripomogla k konkurenčnosti države in boljši vključenosti prebivalcev.

Kako bodo porabljena sredstva?

Za leto 2025 je za digitalne ukrepe predvidenih približno 105 milijonov evrov, v letu 2026 pa nekaj več kot 78 milijonov evrov. Sredstva bodo namenjena razvoju in uvajanju digitalnih tehnologij, izboljšanju dostopa do interneta, dvigu digitalnih znanj in bolj učinkoviti digitalni javni upravi.

Vlada z akcijskim načrtom želi Sloveniji zagotoviti mesto med vodilnimi državami Evrope na področju digitalne preobrazbe, hkrati pa je strateška usmeritev pomembna za dolgoročno gospodarsko rast in izboljšanje življenja državljanov.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji