Po predlogu Evropske komisije za dolgoročni proračun EU za obdobje 2028–2034 bo Slovenija prejela 5,4 milijarde evrov evropskih sredstev za izvajanje kohezijske, kmetijske in drugih politik. Gre za zajeten finančni vložek, v okviru katerega bo Sloveniji namenjenih 0,3 milijarde evrov tudi za notranje zadeve in socialni podnebni sklad, je razvidno iz uradnih dokumentov Komisije.
Evropska komisija je predstavila predlog okvirnega proračuna EU v vrednosti skoraj 2 bilijona evrov, ki bo odražal prioritete glede gospodarstva, varnosti, podnebnih sprememb in socialne politike.
Proračun združuje sredstva za nacionalno-regionalne načrte, s katerimi bodo države članice v sodelovanju s svojimi regijami izvajale reforme in naložbe za različna področja, kot so kohezijska politika, skupna kmetijska politika, socialni programi, migracije in varnost.
Sloveniji je tako glede na razrez v pripadajočem obdobju 5,4 milijarde evrov namenjenih za izvajanje teh politik, kar predstavlja pomembno zvišanje v primerjavi s trenutnim obdobjem MFF 2021–2027, ko je imela na voljo 3,2 milijarde evrov za kohezijsko politiko in 1,8 milijarde za skupno kmetijsko politiko.
Sredstva za vse ključne sektorje in izzive
V okviru novih nacionalno-regionalnih načrtov bodo tudi slovenske regije imele dostop do sredstev za ognjene točke, kot so energetska varnost, boj proti podnebnim spremembam, podpora inovacijam in povečanje konkurenčnosti gospodarstva. Poleg tega proračun predvideva večje financiranje na področju notranjih zadev, migracij in varnosti meja.
Evropski sklad za gospodarsko konkurenčnost, vreden okoli 450 milijard evrov, bo na voljo za strateške tehnološke naložbe po vsej EU, medtem ko bo za zunanje delovanje EU namenjenih 215 milijard evrov, vključno s podporo širitvi in odzivom na krizne razmere.
Preberite več:
Danes bodo potekale prve razprave med ministri za evropske zadeve držav članic z evropskim komisarjem za proračun Piotrom Serafinom. Prava pogajanja se bodo začela jeseni in bodo trajala najmanj leto in pol, zato se lahko predlog še precej spremeni pred dokončno odločitvijo. Slovenija bo v teh pogajanjih ključno sodelovala, da zagotovi stabilno financiranje in uresničevanje svojih razvojnih prioritet.