Slovensko podjetje Plinovodi, upravljavec prenosnega sistema za zemeljski plin, je skupaj z več kot 50 slovenskimi podjetji podpisalo pogodbo o ustanovitvi konzorcija “Vodik za uporabnike – SloH2U”. Konzorcij SloH2U, kot so sporočili iz podjetja Plinovodi, predstavlja sistemski odziv slovenskih industrijskih porabnikov na potrebo po prestrukturiranju za uporabo vodika in obnovljivih plinov.
Vključitev več kot dveh tretjin industrijskih porabnikov zemeljskega plina v konzorcij po navedbah podjetja jasno kaže, da je Slovenija resno pripravljena doseči evropske cilje razogljičenja.
Marjan Eberlinc, generalni direktor Plinovodov, je poudaril, da je ustanovitev konzorcija SloH2U velika slovenska pobuda za vodik, ki povezuje ključne deležnike iz industrije, energetike in države z namenom usklajenega, tehnično izvedljivega in pravočasnega prehoda v razogljičeno prihodnost, je zapisano v objavi na uradni spletni strani podjetja.
Bojan Kumer, minister za okolje, podnebje in energijo Republike Slovenije, je poudaril, da za uspešen prehod na nizkoogljično energijo niso dovolj zgolj infrastrukturni projekti.

“Potrebujemo industrijo, ki je pripravljena vlagati, eksperimentirati in sodelovati,” je dodal minister Kumer.
Po besedah Matije Bitenca, člana upravnega odbora in namestnika generalnega direktorja Plinovodov, je bila platforma ustanovljena po pogovorih z industrijo o dejanskih potrebah, pa tudi o tehnoloških, finančnih, geopolitičnih in regulativnih izzivih.
“V zadnjih mesecih smo skupaj z industrijo razpravljali o realnih potrebah, tehnoloških, finančnih, geopolitičnih in regulativnih izzivih. Platforma SloH2U ni ideološka deklaracija, ampak konkretna osnova za razvoj uporabniške infrastrukture, konkretnih pilotnih projektov in povezovanje v evropski vodikov ekosistem,” je navedel Bitenc.
Platforma SloH2U ni, kot pravi, ideološka deklaracija, temveč konkreten temelj za razvoj infrastrukture za uporabnike, konkretne pilotne projekte in vključitev v evropski vodikov ekosistem.
Peter Čas, generalni direktor podjetja Steklarna Hrastnik, je poudaril, da za industrijo vprašanje ni več, ali, temveč kako razogljičiti procese.
“Za industrijo ni več vprašanje ali, temveč kako razogljičiti procese. Sodelovanje z infrastrukturnimi partnerji, kot so Plinovodi, je ključno, da se ta prehod ne bo zgodil prepozno ali prepočasi. Iniciativa SloH2U je pravi odgovor ob pravem času – z jasno usmeritvijo in tehnično podlago,” je izjavil Čas.
Preberite več:
Slovenija je sicer konec leta 2024 postala del Partnerstva za čisti vodik Evropske unije. Marca istega leta je bil ustanovljen tudi konzorcij za nizkoogljični vodik.